• Rusza Turniej Wiedzy Pożarniczej
     • Rusza Turniej Wiedzy Pożarniczej

     • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Zapisy w sekretariacie szkoły. 

      Turniej w szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

      Materiały szkoleniowe:

      Dystynkcje_czlonkow_OSP.pdf

      Przykladowe_pytania_i_odpowiedzi_cz_1.doc

      Przykladowe_pytania_i_odpowiedzi_cz_2.doc

    • Stypendia dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce
     • Stypendia dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce

     • Urząd Gminy w Skomlinie poinformował o wprowadzeniu stypendiów edukacyjnych dla uczniów pobierających naukę na terenie naszej gminy. 
      Stypendium stanowi wsparcie rozwoju uzdolnionych uczniów, którzy dzięki swojej pracy i zaangażowaniu uzyskują wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne.
      Szczegóły w zakładce: Stypendia

    • Dzieje się na budowie...
     • Dzieje się na budowie...

     • Dzieje się na budowie... Wiosenna aura w środku zimy pozwala wykonawcy na intensywne działania przy budowie naszej nowej hali sportowej. Obecnie powstaje poszycie dachowe, równolegle prowadzone są obróbki dekarskie. Ponadto wstawiono już większość okien. Tempo prac wyraźnie rośnie. I dobrze, w końcu po wakacjach mamy tu zagrać pierwszy mecz!

     • Miłość nie tylko od święta… – walentynki w naszej szkole

     • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego święta zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.  

      Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców.

    • "Choinka" w karnawałowych rytmach
     • "Choinka" w karnawałowych rytmach

     • Wracamy do szkolnych zabaw choinkowych, które odbyły się tuż przed feriami. Dla najmłodszych dyskotekę zorganizowano w trakcie zajęć, uczniowie klas IV-VIII bawili się wieczorową porą. Tańcom i hulankom nie było końca. O dobry nastrój zadbał DJ Dragon. Mamy trochę zdjęć dokumentujących to wydarzenie.

    • Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rekordowo!
     • Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rekordowo!

     • Po raz 32. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W całym kraju odbywały się koncerty, biegi i festyny. Na ulicach kwestowało 120 tys. wolontariuszy, a w internecie przeprowadzono kilkaset aukcji. Cel tegorocznej zbiórki to "Płuca po pandemii". W gminie Skomlin była to rekordowa akcja!

      Zbiórkę prowadzili rónież wolontariusze z naszej szkoły, którzy wespół ze strażakami z OSP w Skomlinie, Wróblewie i Wicherniku kwestowali w okolicach kościołów oraz punktów handlowych. Kolorowe puszki wypełnione datkami zostały przekazane do sztabu WOŚP w Praszce. Po podliczeniu zbiórki okazało się, że nasi mieszkańcy zasilili konto fundacji WOŚP kwotą 6080,11 zł! To, jak dotąd, najwyższa kwota. jaką w gminie Skomlin udało się pozyskać w ramach kwesty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy

      W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

     • Nasza akcja

     • Od kilku tygodni funkcjonuje nowa strona naszej szkoły. Wraz z jej inauguracją uruchomiliśmy specjalną rubrykę (patrz w prawy górny róg witryny) poświęconą popularyzacji czytelnictwa.

      Aby się w niej znaleźć, wystarczy opowiedzieć o swojej ulubionej lekturze i zachęcić innych do jej przeczytania. Gorąco zachęcamy!

    • Dzień babci i dziadka
     • Dzień babci i dziadka

     • W środę 24 stycznia uczniowie naszej szkoły wystąpili w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie dla babć i dziadków z naszej gminy.

      Sala GOKiS-uzgromadziła setkę zaproszonych seniorów. Na przybyłych czekał smaczny poczęstunek oraz liczne występy sceniczne naszych małych artystów. To były naprawdę wyjątkowe chwile  pełne uśmiechu,  radości i dumy. Dzień ten ukazał nam jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. 

      tekst i fot. Jolanta Kowalska

    • "Nie" dla energetyków!
     • "Nie" dla energetyków!

     • Napoje energetyczne są reklamowane jako napoje dodające energii, dlatego nazywa się je również energetykami. Reklamy zachęcają młodych ludzi do ich kupowania choćby dlatego, że po ich spożyciu rzekomo zmniejsza się zmęczenie. Częste spożywanie tych ryzykownych napojów może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

      Głównym składnikiem napojów energetycznych jest cukier, który spożywany w dużych ilościach prowadzi do otyłości, cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego.Oprócz dużych ilości węglowodanów w tych napojach znajdziemy mi.in.: kofeinę która wywołuje: wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie kwasowości żołądka oraz wzrost poziomu glukozy w organizmie. Mamy tu również taurynę, która stosowana w dużych ilościach może zaburzać ciśnienie w naczyniach mózgowych.

      Skutki uboczne jakie powoduje nadmierne picie tych z pozoru smacznie wyglądających napojów to: bóle i zawroty głowy, nadpobudliwość, bezsenność, rozwój insulinooporności, czy cukrzyca typu drugiego.

      Spożywanie energetyków przez dzieci jest szczególnie niebezpieczne. Powodują nerwowość oraz wiele innych chorób. Na szczęście z dniem 1 stycznia 2024 roku napoje energetyczne nie są już dostępne dla dzieci. Mogą je kupić tylko  osoby powyżej 18 roku życia.

      Julia Krawczyk
      Dominika Czarnuch

       

       

    • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
     • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

     • Martyna Kiczka z klasy Va zajęła pierwsze miejsce w szkolnym konkursie fotograficznym pt. "Jesień w obiektywie". Drugie miejsce przyznano Aleksandrze Rzepce z klasy VIa, a trzecie Tobiaszowi Woźniakowi z klasy IVa.

      W artystycznym przdsięwzięciu, zorganizowanym przez szamorząd szkolny i koło fotograficzne, wzięło udział kilkunastu uczniów. Wszystkie prace były bardzo interesujące, dlatego jurorzy (p. Jarosław Preś oraz p. Roman Kozłowski) wyróżnili każdego z uczestników konkursu pamiątkowym dyplomem. Poza wymienionymi laureatami otrzymali je: Iga Skiba (IVb), Paulina Sieradzka (IVb), Maria Spodymek (IVa), Antonii Janik (Va), Jakub Piesta (IVa), Andrzej Perka (Ia) oraz Anna Szydło (IIIb).

    • Bóg się rodzi, moc truchleje...
     • Bóg się rodzi, moc truchleje...

     •  „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. - cytat z Ewangelii świętego Łukasza, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

      Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem,  czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.

      Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin przeżywaliśmy ponownie w piątek 21 grudnia za przyczyną uczniów klas VII naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka. 

      Szkolni aktorzy zaprezentowali tradycyjną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponadto widzowie usłyszeli refleksyjne utwory liryczne, w których uczniowie oddawali hołd narodzonemu Zbawicielowi i zastanawiali się nad fenomenem Bożego Narodzenia. Kolejny raz Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Uczniowie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Ich wrażliwość, poczucie humoru wspaniale objawiły się w przedstawieniu.  Stroje, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska sprawiły, że nasze serca wypełniła radość i wprowadziła w świąteczny klimat. Ukazane zostały odwieczne wartości takie jak miłość, życzliwość, nadzieja. Zawarte w programie treści religijne przeplatane kolędami oraz pastorałkami  wytworzyły niepowtarzalny nastrój. 

    • Biblioteczne nowości
     • Biblioteczne nowości

     • W 2023 roku biblioteka Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie  została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, otrzymując wsparcie finansowe na zakup wyposażenia oraz książek do biblioteki szkolnej w kwocie 15 000 zł (12 000 zł z dotacji + 3000 zł Urząd Gminy Skomlin).

      Podstawowym celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

      Pierwszym etapem realizacji programu były  konsultacje w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Wszyscy uczniowie mieli możliwość podania tytułów książek, które chcieliby znaleźć w naszej bibliotece. Cenną wskazówką były również wypowiedzi czytelników na temat ich zainteresowań podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Powstałą listę proponowanych książek przedstawiono Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców, którzy ją zaopiniowali ją pozytywnie.

      Po otrzymaniu środków w wysokości 15000 od lipca  do grudnia  2023 roku rozpoczął się etap kupowania nowości wydawniczych. W tym okresie zakupiono 420 egzemplarzy książek, w tym 104 lektury, a pozostałe tytuły to beletrystyka i literatura  dla dzieci i młodzieży. Przy wyborze tytułów uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych:  książki z dużą czcionką, książki obrazkowe, książki dotyczące niepełnosprawności, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Nie zabrakło również książek poruszających tematykę historyczną, z szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski.  Do biblioteki szkolnej zakupiono również nowego laptopa oraz program biblioteczny Librus  „e-biblio”.

      Kolejnym etapem było  wyeksponowanie nowości. W bibliotece szkolnej wydzielono 2 regały z zakupionymi książkami. Informacja o nowościach zastała umieszczona w dzienniku elektronicznym szkoły w dziale Moduły/e-Biblioteka.

      https://biblioteka.librus.pl/opacWeb/bstart/3158

      W najbliższym czasie ukaże się też szczegółowa relacja z realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podejmowanych przez nauczycieli  Szkoły Podstawowej  w Skomlinie.  W najbliższy piątek będziemy gościć w naszej szkole pana Damiana Orłowskiego, autora wielu książek popularyzujących historię Skomlina i okolicy.

    • Mikołajki w naszej szkole
     • Mikołajki w naszej szkole

     • Dziś 6 grudnia - MIKOŁAJKI!. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył charakterystyczną czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł słodkości. Mamy kilka zdjęć dokumentujących to wydarzenie.

    • Andrzejkowe przepowiadanie przyszłości
     • Andrzejkowe przepowiadanie przyszłości

     • Kim będę gdy dorosnę? Jak będzie miała na imię moja sympatia? Czy będę bogaty? Czy będę miał powodzenie w dorosłym życiu? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas dnia wróżb andrzejkowych, który odbywał się w naszej szkole w małej salce gimnastycznej.

      W roli wróżbitek wystąpiły uczennice klas VII. Wypadły znakomicie, ponieważ wszyscy z sali wróżb wychodzili z uśmiechem na ustach. Warto zaznaczyć, że wieczorową porą w przededniu imienin Andrzeja szkolny korytarz zamienił się w dyskotekowy parkiet. Zabawa była przednia.

    • Czy trudno być wicedyrektorem?
     • Czy trudno być wicedyrektorem?

     • Od niedawna mamy nową panią wicedyrektor. To pani Justyna Placek, która dotychczas uczyła języka polskiego, absolwenci naszej szkoły mogą ją również pamiętać z biblioteki. Niedawno udzieliła wywiadu przedstawicielom kółka dziennikarskiego.

      Jak długo pracuje pani w szkole?

      Już dość długo, we wrześniu właśnie minął osiemnasty rok mojej pracy w szkole.

      Od jak dawna pracuje pani jako wicedyrektor naszej szkoły?

      W tym roku od września, ale pełniłam też tą funkcję od marca 2020 r. do 2021 r. Przez rok pracowałam również jako wicedyrektor, zastępowałam panią Wiolettę Musiał, która przebywała wtedy na dłuższym urlopie.

      Co robi wicedyrektor? I czy trudno być wicedyrektorem szkoły?

      Bardzo dużo rzeczy. Przede wszystkim układa plany dla uczniów oraz dla nauczycieli. Ważną częścią jego obowiązków jest pomoc panu dyrektorowi w prowadzeniu szkoły. Odpowiada na trudne pytania uczniów i nauczycieli.

      Jakie jest pani największe marzenie związane z naszą szkołą?

      To trudne pytanie. Na razie nie potrafię na nie odpowiedzieć. Póki co, skupiam się na codziennych wyzwaniach.

      Czy jako dziecko lubiła się pani uczyć?

      Tak, lubiłam się uczyć. Poznawanie wiedzy sprawiało mi przyjemność. Pamiętam, że bardzo dużo czytałam.

      Jaki zawód mogłaby pani wykonywać, gdyby nie została pani nauczycielką?

      Przed laty marzyłam o zawodzie stomatologa, albo protetyka. Ale później zmieniłam zdanie i zostałam nauczycielką. I wcale tego nie żałuję, bo nie wyobrażam sobie pracować w innym zawodzie.

      Gdyby mogła pani zmienić trzy rzeczy w naszej szkole? Co by to było? Co będzie dla Pani sukcesem?

      Chciałabym bardzo zmienić to, aby dzieci nie biegały tak na przerwach, nie hałasowały. Żeby ogólnie tutaj było pięknie na zewnątrz i w środku. To wtedy byłabym zadowolona.

      Martyna Kiczka
      Lena Matera
      Julia Krawczyk
      Karolina Maślak
      Lilianna Śmiałek

    • Pociąg do wolności
     • Pociąg do wolności

     • W miniony weekend obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dokładnie 11 listopada w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku. Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

      10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw punktualnie o 11.11 zaśpiewaliśmy hymn narodowy, tym samym po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji #SzkoładoHymnu. W dalszej części uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. W podróż pociągiem do wolności zabrali nas uczniowie klas piątych, o oprawę muzyczną zadbali natomiast czwartoklasiści, którzy przy akompaniamencie gitarowym odśpiewali dwie patriotyczne pieśni. Ponadto ze swoim repertuarem wystąpili uczniowie klas młodszych oraz chór szkolny.

      Nazajutrz z tym samym programem piątoklasiści wystąpili podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości, które miały miejsce w kościele parafialnym tuż po mszy św. za Ojczyznę. Tym razem do montażu słowno-muzycznego włączyły się „Skomlińskie słowiki” – dziecięca grupa wokalna, działająca przy GOKiS w Skomlinie.

    • Szkoła pamięta
     • Szkoła pamięta

     • Przeżywamy dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

      Dlatego już po raz kolejny włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta. W jej ramach odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. Ponadto odwiedziliśmy także groby zmarłych nauczycieli, pracujących przed laty w naszej placówce.

    • Pierwszaki już po ślubowaniu
     • Pierwszaki już po ślubowaniu

     • Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym.

      Po wielkich emocjach związanych z pierwszymi występami w szkole nadszedł najważniejszy i najbardziej oczekiwany moment. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostały pasowane wielkim ołówkiem przez panią wicedyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej w Skomlinie. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały kolorowe dyplomy i tuby ze słodyczami.

    • Jabłko lub cytryna dla kierowców w Skomlinie
     • Jabłko lub cytryna dla kierowców w Skomlinie

     • „Jabłko-cytryna” - pod takim hasłem wieluńska policja wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Skomlinie przeprowadziła akcję w ramach profilaktyki ruchu drogowego. Słodkie owoce otrzymywali kierowcy jadący prawidłowo, zaś cytryny ci, którzy popełniali wykroczenia. Bez kwaśnych min się nie obyło...

      W ramach działań podczas kontroli prędkości, prawidłowo jadący kierowcy otrzymali słodkie owoce, a także brawa od najmłodszych. Na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, lub popełniajacych inne wykroczenia czekały do zjedzenia kwaśne cytryny.

      Policjanci przypominali też kierującym o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o tym, jaki wpływ na bezpieczeństwo ma stosowanie bezpiecznej prędkości. Niestety, cytryna cieszyła się dużym powodzeniem, choć na szczęście przekroczenia prędkości nie były rażące. Kierowcy natomiast mogli się cieszyć, że za popełnione wykroczenia nie otrzymali mandatu, a kwaśny owoc.