• Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rekordowo!
     • Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rekordowo!

     • Po raz 32. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W całym kraju odbywały się koncerty, biegi i festyny. Na ulicach kwestowało 120 tys. wolontariuszy, a w internecie przeprowadzono kilkaset aukcji. Cel tegorocznej zbiórki to "Płuca po pandemii". W gminie Skomlin była to rekordowa akcja!

      Zbiórkę prowadzili rónież wolontariusze z naszej szkoły, którzy wespół ze strażakami z OSP w Skomlinie, Wróblewie i Wicherniku kwestowali w okolicach kościołów oraz punktów handlowych. Kolorowe puszki wypełnione datkami zostały przekazane do sztabu WOŚP w Praszce. Po podliczeniu zbiórki okazało się, że nasi mieszkańcy zasilili konto fundacji WOŚP kwotą 6080,11 zł! To, jak dotąd, najwyższa kwota. jaką w gminie Skomlin udało się pozyskać w ramach kwesty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy

      W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

     • Nasza akcja

     • Od kilku tygodni funkcjonuje nowa strona naszej szkoły. Wraz z jej inauguracją uruchomiliśmy specjalną rubrykę (patrz w prawy górny róg witryny) poświęconą popularyzacji czytelnictwa.

      Aby się w niej znaleźć, wystarczy opowiedzieć o swojej ulubionej lekturze i zachęcić innych do jej przeczytania. Gorąco zachęcamy!

    • Dzień babci i dziadka
     • Dzień babci i dziadka

     • W środę 24 stycznia uczniowie naszej szkoły wystąpili w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie dla babć i dziadków z naszej gminy.

      Sala GOKiS-uzgromadziła setkę zaproszonych seniorów. Na przybyłych czekał smaczny poczęstunek oraz liczne występy sceniczne naszych małych artystów. To były naprawdę wyjątkowe chwile  pełne uśmiechu,  radości i dumy. Dzień ten ukazał nam jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. 

      tekst i fot. Jolanta Kowalska

    • "Nie" dla energetyków!
     • "Nie" dla energetyków!

     • Napoje energetyczne są reklamowane jako napoje dodające energii, dlatego nazywa się je również energetykami. Reklamy zachęcają młodych ludzi do ich kupowania choćby dlatego, że po ich spożyciu rzekomo zmniejsza się zmęczenie. Częste spożywanie tych ryzykownych napojów może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

      Głównym składnikiem napojów energetycznych jest cukier, który spożywany w dużych ilościach prowadzi do otyłości, cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego.Oprócz dużych ilości węglowodanów w tych napojach znajdziemy mi.in.: kofeinę która wywołuje: wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie kwasowości żołądka oraz wzrost poziomu glukozy w organizmie. Mamy tu również taurynę, która stosowana w dużych ilościach może zaburzać ciśnienie w naczyniach mózgowych.

      Skutki uboczne jakie powoduje nadmierne picie tych z pozoru smacznie wyglądających napojów to: bóle i zawroty głowy, nadpobudliwość, bezsenność, rozwój insulinooporności, czy cukrzyca typu drugiego.

      Spożywanie energetyków przez dzieci jest szczególnie niebezpieczne. Powodują nerwowość oraz wiele innych chorób. Na szczęście z dniem 1 stycznia 2024 roku napoje energetyczne nie są już dostępne dla dzieci. Mogą je kupić tylko  osoby powyżej 18 roku życia.

      Julia Krawczyk
      Dominika Czarnuch

       

       

    • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
     • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

     • Martyna Kiczka z klasy Va zajęła pierwsze miejsce w szkolnym konkursie fotograficznym pt. "Jesień w obiektywie". Drugie miejsce przyznano Aleksandrze Rzepce z klasy VIa, a trzecie Tobiaszowi Woźniakowi z klasy IVa.

      W artystycznym przdsięwzięciu, zorganizowanym przez szamorząd szkolny i koło fotograficzne, wzięło udział kilkunastu uczniów. Wszystkie prace były bardzo interesujące, dlatego jurorzy (p. Jarosław Preś oraz p. Roman Kozłowski) wyróżnili każdego z uczestników konkursu pamiątkowym dyplomem. Poza wymienionymi laureatami otrzymali je: Iga Skiba (IVb), Paulina Sieradzka (IVb), Maria Spodymek (IVa), Antonii Janik (Va), Jakub Piesta (IVa), Andrzej Perka (Ia) oraz Anna Szydło (IIIb).