• Pasowanie czytelników
     • Pasowanie czytelników

     • Dnia 22 marca odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. 

      Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali inscenizacji pt. "W krainie bajek" przygotowanej przez uczniów klas trzecich. Pierwszoklasiści odgadywali zagadki, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas ich czytania. Po wykonaniu zadań, które stawiała przed dziećmi Królowa Książka, uczniowie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na koniec Pani dyrektor dużą książką dokonała pasowania każdego z uczniów na prawowitego czytelnika. Na pożegnanie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i książeczki.  Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń. Zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

      Edyta Wiśniewska

    • Wiosna już tu jest!
     • Wiosna już tu jest!

     • Nareszcie nadeszła wiosna! W czwartek, 21 marca, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice, nie zabrakło również strojów w kolorach wiosennych.

      Punktem kulminacyjnym był apel dedykowany Wiośnie. W rolę aktorów wcielili się uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły. Były sympatyczne wiersze i żywiołowe piosenki (filmiki dokumentujące to wydarzenie dostępne na naszym profilu FB). Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

    • Dzień bez pytania dla klasy IVb
     • Dzień bez pytania dla klasy IVb

     • "Dzień bez plecaka" to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej placówce zorganizowaliśmy taki dzień 21 kwietnia.

      Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, a nawet opony. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje.

      Świetnie spisały się tutaj klasy I-III, które w stu procentach zareagowały na propozycję samorządu. Wszystkie grupy zasłużyły na ogromne wyróżnienie. Wśród "starszaków", doceniono kreatywność uczniów klasy IVb. I to oni otrzymali w nagrodę jeden dzień bez pytania w dowolnie wybranym terminie.

      Co ciekawe "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack Day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany, jako zabawa, forma integracji.

     • Solidarność szkolna nie ma granic

     • „Dzień bez plecaka” to święto, które pochodzi z USA. Wprowadzono je po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie.

      Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z przyborami szkolnymi w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak. Często nie posiadają podręczników, gdyż ich zakup jest zbyt dużym wydatkiem dla rodziców, a państwo nie zapewnia ich uczniom. Aby im pomóc przystępujemy do ogólnopolskiej akcji „Solidarność szkolna nie ma granic” prowadzonej przez Fundację Dzieci Afryki. W ramach działania „Podręczniki za grosiki” 21 marca w naszej szkole rozpocznie się zbiórka, która potrwa do końca kwietnia.

      Zebrane środki zostaną przekazane na konto fundacji i przeznaczone na zakup podręczników dla uczniów szkół Dzieci Afryki oraz placówek prowadzonych przez polskich misjonarzy w Afryce. Średni koszt jednego podręcznika wynosi około 25 zł. Liczymy na Waszą pomoc!!!

      Samorząd Uczniowski
      Szkoły Podstawowej im. KEN w Skomlinie

    • Matematyczny "Puchacz Piotr"
     • Matematyczny "Puchacz Piotr"

     • W czwartek 14 marca 2024 r. uczniowie klas I - III naszej szkoły przystąpili do pierwszego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Puchacz Piotr organizowanego przez Mathriders - ogólnopolską sieć Centrów Nauczania Matematyki.  

      Konkurs trwał 60 minut. Udział w nim wzięło aż 20 uczniów najmłodszych klas. Wszyscy uczestnicy konkursu przybyli punktualnie, w pięknych galowych strojach. Zmierzyli się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Na informacje o wynikach będziemy musieli zaczekać do 22 kwietnia 2024 r. Jednak już teraz jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów, gdyż wiemy z jakim zaangażowaniem przygotowywali się do konkursu i mamy pewność, że dzisiaj dali z siebie wszystko.

      J. Mieszkalska

     • Operacja Czysta Rzeka w Gminie Skomlin!

     • Miło nam poinformować, że powołaliśmy do życia sztab pod nazwą Koalicja Ekologiczna Czysta Ziemia Skomlińska. Jego funkcjonowanie związane jest z ogólnopolską akcją Operacja Czysta Rzeka, Przystąpiły do niej: Szkoła Podstawowa w Skomlinie, Gmina Skomlin oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Naszym pierwszym wyzwaniem będzie posprzątanie terenów leśnych wzdłuż Kanału Skomlińskiego (zwanego rzeczką „Toplinką”).  Szczegóły niebawem!

    • Hala nabiera kolorów
     • Hala nabiera kolorów

     • Warunki pogodowe sprzyjają fachowcom, którzy wyraźnie zintensyfikowali działania na naszym placu budowy. Dach już niemal gotowy, położono trapezową blachę, na niej dwie warstwy wełny mineralnej i papę. Finalnie więźba wykończona zostanie jeszcze jedną pokrywą bitumiczną. Budowlańcy mają za sobą także montaż obróbek dekarskich oraz rynien.

      Równocześnie trwają prace wewnątrz budynku. Najpierw obiekt opanowali elektrycy, którzy uzbroili go w okablowanie. Teraz pełną parą idzie tynkowanie maszynowe. Najbardziej spektakularną zmianę widać jednak na zewnątrz. Budowlańcy otulili znaczną część hali 20-centymetrową warstwą styropianu, a obecnie nadają jej  ostateczny look. Budynek utrzymany będzie w tonacji różnych odcieni szarości, skontrastowanymi żółtymi i pomarańczowymi aplikacjami. Za kilka dni efekty będą widoczne gołym okiem, tymczasem warto zerknąć na załączone wizualizacje oraz fotografie, dokumentujące postępy w pracach.  

    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     • Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na całym świecie. 8 marca mężczyźni wręczają kobietom – matkom, żonom, partnerkom i koleżankom kwiaty oraz drobne podarunki.

      A jak obchodziliśmy to święto w naszej szkole? Już od rana wszystkie panie i dziewczęta były obdarowywane kwiatami, słodkościami i życzeniami. Trzeba przyznać, że kobiet w naszym gronie pod dostatkiem, więc było to nie lada wyzwanie…

      Punktem kulminacyjnym szkolnych obchodów Dnia Kobiet był apel przygotowany przez młodszych uczniów pod kierunkiem p. Joli Kowalskiej. Nie zabrakło piosenek i wierszyków tematycznie związanych z tym dorocznym świetem oraz podsumowania konkursu na najsympatyczniejsze dziewczeta z klas I-III. 

      Warto dodać, że tego dnia można było sobie zrobić zdjęcie na tle okolicznościowej ścianki, przygotowanej przez Radę Rodziców.

      Jeszcze raz życzymy Wszystkim Paniom i Dziewczynom, jednym słowem KOBIETOM, wszystkiego, co najpiękniejsze z okazji ich święta! 

    • Rusza Turniej Wiedzy Pożarniczej
     • Rusza Turniej Wiedzy Pożarniczej

     • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Zapisy w sekretariacie szkoły. 

      Turniej w szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

      Materiały szkoleniowe:

      Dystynkcje_czlonkow_OSP.pdf

      Przykladowe_pytania_i_odpowiedzi_cz_1.doc

      Przykladowe_pytania_i_odpowiedzi_cz_2.doc

    • Dzieje się na budowie...
     • Dzieje się na budowie...

     • Dzieje się na budowie... Wiosenna aura w środku zimy pozwala wykonawcy na intensywne działania przy budowie naszej nowej hali sportowej. Obecnie powstaje poszycie dachowe, równolegle prowadzone są obróbki dekarskie. Ponadto wstawiono już większość okien. Tempo prac wyraźnie rośnie. I dobrze, w końcu po wakacjach mamy tu zagrać pierwszy mecz!

     • Miłość nie tylko od święta… – walentynki w naszej szkole

     • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego święta zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.  

      Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców.

    • "Choinka" w karnawałowych rytmach
     • "Choinka" w karnawałowych rytmach

     • Wracamy do szkolnych zabaw choinkowych, które odbyły się tuż przed feriami. Dla najmłodszych dyskotekę zorganizowano w trakcie zajęć, uczniowie klas IV-VIII bawili się wieczorową porą. Tańcom i hulankom nie było końca. O dobry nastrój zadbał DJ Dragon. Mamy trochę zdjęć dokumentujących to wydarzenie.

    • Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rekordowo!
     • Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rekordowo!

     • Po raz 32. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W całym kraju odbywały się koncerty, biegi i festyny. Na ulicach kwestowało 120 tys. wolontariuszy, a w internecie przeprowadzono kilkaset aukcji. Cel tegorocznej zbiórki to "Płuca po pandemii". W gminie Skomlin była to rekordowa akcja!

      Zbiórkę prowadzili rónież wolontariusze z naszej szkoły, którzy wespół ze strażakami z OSP w Skomlinie, Wróblewie i Wicherniku kwestowali w okolicach kościołów oraz punktów handlowych. Kolorowe puszki wypełnione datkami zostały przekazane do sztabu WOŚP w Praszce. Po podliczeniu zbiórki okazało się, że nasi mieszkańcy zasilili konto fundacji WOŚP kwotą 6080,11 zł! To, jak dotąd, najwyższa kwota. jaką w gminie Skomlin udało się pozyskać w ramach kwesty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy

      W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

     • Nasza akcja

     • Od kilku tygodni funkcjonuje nowa strona naszej szkoły. Wraz z jej inauguracją uruchomiliśmy specjalną rubrykę (patrz w prawy górny róg witryny) poświęconą popularyzacji czytelnictwa.

      Aby się w niej znaleźć, wystarczy opowiedzieć o swojej ulubionej lekturze i zachęcić innych do jej przeczytania. Gorąco zachęcamy!

    • Dzień babci i dziadka
     • Dzień babci i dziadka

     • W środę 24 stycznia uczniowie naszej szkoły wystąpili w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie dla babć i dziadków z naszej gminy.

      Sala GOKiS-uzgromadziła setkę zaproszonych seniorów. Na przybyłych czekał smaczny poczęstunek oraz liczne występy sceniczne naszych małych artystów. To były naprawdę wyjątkowe chwile  pełne uśmiechu,  radości i dumy. Dzień ten ukazał nam jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. 

      tekst i fot. Jolanta Kowalska

    • "Nie" dla energetyków!
     • "Nie" dla energetyków!

     • Napoje energetyczne są reklamowane jako napoje dodające energii, dlatego nazywa się je również energetykami. Reklamy zachęcają młodych ludzi do ich kupowania choćby dlatego, że po ich spożyciu rzekomo zmniejsza się zmęczenie. Częste spożywanie tych ryzykownych napojów może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

      Głównym składnikiem napojów energetycznych jest cukier, który spożywany w dużych ilościach prowadzi do otyłości, cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego.Oprócz dużych ilości węglowodanów w tych napojach znajdziemy mi.in.: kofeinę która wywołuje: wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie kwasowości żołądka oraz wzrost poziomu glukozy w organizmie. Mamy tu również taurynę, która stosowana w dużych ilościach może zaburzać ciśnienie w naczyniach mózgowych.

      Skutki uboczne jakie powoduje nadmierne picie tych z pozoru smacznie wyglądających napojów to: bóle i zawroty głowy, nadpobudliwość, bezsenność, rozwój insulinooporności, czy cukrzyca typu drugiego.

      Spożywanie energetyków przez dzieci jest szczególnie niebezpieczne. Powodują nerwowość oraz wiele innych chorób. Na szczęście z dniem 1 stycznia 2024 roku napoje energetyczne nie są już dostępne dla dzieci. Mogą je kupić tylko  osoby powyżej 18 roku życia.

      Julia Krawczyk
      Dominika Czarnuch

       

       

    • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
     • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

     • Martyna Kiczka z klasy Va zajęła pierwsze miejsce w szkolnym konkursie fotograficznym pt. "Jesień w obiektywie". Drugie miejsce przyznano Aleksandrze Rzepce z klasy VIa, a trzecie Tobiaszowi Woźniakowi z klasy IVa.

      W artystycznym przdsięwzięciu, zorganizowanym przez szamorząd szkolny i koło fotograficzne, wzięło udział kilkunastu uczniów. Wszystkie prace były bardzo interesujące, dlatego jurorzy (p. Jarosław Preś oraz p. Roman Kozłowski) wyróżnili każdego z uczestników konkursu pamiątkowym dyplomem. Poza wymienionymi laureatami otrzymali je: Iga Skiba (IVb), Paulina Sieradzka (IVb), Maria Spodymek (IVa), Antonii Janik (Va), Jakub Piesta (IVa), Andrzej Perka (Ia) oraz Anna Szydło (IIIb).

    • Bóg się rodzi, moc truchleje...
     • Bóg się rodzi, moc truchleje...

     •  „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. - cytat z Ewangelii świętego Łukasza, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

      Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem,  czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.

      Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin przeżywaliśmy ponownie w piątek 21 grudnia za przyczyną uczniów klas VII naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka. 

      Szkolni aktorzy zaprezentowali tradycyjną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponadto widzowie usłyszeli refleksyjne utwory liryczne, w których uczniowie oddawali hołd narodzonemu Zbawicielowi i zastanawiali się nad fenomenem Bożego Narodzenia. Kolejny raz Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Uczniowie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Ich wrażliwość, poczucie humoru wspaniale objawiły się w przedstawieniu.  Stroje, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska sprawiły, że nasze serca wypełniła radość i wprowadziła w świąteczny klimat. Ukazane zostały odwieczne wartości takie jak miłość, życzliwość, nadzieja. Zawarte w programie treści religijne przeplatane kolędami oraz pastorałkami  wytworzyły niepowtarzalny nastrój. 

    • Biblioteczne nowości
     • Biblioteczne nowości

     • W 2023 roku biblioteka Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie  została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, otrzymując wsparcie finansowe na zakup wyposażenia oraz książek do biblioteki szkolnej w kwocie 15 000 zł (12 000 zł z dotacji + 3000 zł Urząd Gminy Skomlin).

      Podstawowym celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

      Pierwszym etapem realizacji programu były  konsultacje w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Wszyscy uczniowie mieli możliwość podania tytułów książek, które chcieliby znaleźć w naszej bibliotece. Cenną wskazówką były również wypowiedzi czytelników na temat ich zainteresowań podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Powstałą listę proponowanych książek przedstawiono Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców, którzy ją zaopiniowali ją pozytywnie.

      Po otrzymaniu środków w wysokości 15000 od lipca  do grudnia  2023 roku rozpoczął się etap kupowania nowości wydawniczych. W tym okresie zakupiono 420 egzemplarzy książek, w tym 104 lektury, a pozostałe tytuły to beletrystyka i literatura  dla dzieci i młodzieży. Przy wyborze tytułów uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych:  książki z dużą czcionką, książki obrazkowe, książki dotyczące niepełnosprawności, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Nie zabrakło również książek poruszających tematykę historyczną, z szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski.  Do biblioteki szkolnej zakupiono również nowego laptopa oraz program biblioteczny Librus  „e-biblio”.

      Kolejnym etapem było  wyeksponowanie nowości. W bibliotece szkolnej wydzielono 2 regały z zakupionymi książkami. Informacja o nowościach zastała umieszczona w dzienniku elektronicznym szkoły w dziale Moduły/e-Biblioteka.

      https://biblioteka.librus.pl/opacWeb/bstart/3158

      W najbliższym czasie ukaże się też szczegółowa relacja z realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podejmowanych przez nauczycieli  Szkoły Podstawowej  w Skomlinie.  W najbliższy piątek będziemy gościć w naszej szkole pana Damiana Orłowskiego, autora wielu książek popularyzujących historię Skomlina i okolicy.

    • Mikołajki w naszej szkole
     • Mikołajki w naszej szkole

     • Dziś 6 grudnia - MIKOŁAJKI!. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył charakterystyczną czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł słodkości. Mamy kilka zdjęć dokumentujących to wydarzenie.