• Monitory na urodziny
     • Monitory na urodziny

     • Nasza szkoła celebruje w tym roku jubileusz 50-lecia. Istniejący budynek powstał w 1973 roku. Jego ówczesne wyposażenie dalece różniło się od tego, którym dysponujemy dzisiaj. Wraz z rozwojem technologicznym ewoluowały pomoce naukowe. Choć trudno w to uwierzyć, dziś w ogóle nie używamy kredy.

      Czarne i zielone tablice zniknęły bezpowrotnie wiele lat temu, w ich miejsce pojawiły się takie, po których piszemy zmywalnymi flamastrami. W części pracowni zamontowane zostały także tablice multimedialne, które przenosiły nas w inny wymiar edukacji dzięki rzutnikom cyfrowym i komputerom. Ale i one odchodzą do lamusa.

      Dziś królują bowiem monitory multimedialne, które z jednej strony mogą być tradycyjnymi tablicami, po których piszemy dedykowanymi rysikami, a z drugiej prawdziwymi cyfrowymi "kombajnami". To urządzenia, które są samodzielnymi komputerami obsługującymi internet. Dzięki nim mamy dostęp do nieograniczonej ilości treści edukacyjnych, możemy obsługiwać multibooki podręczników, rozwiazywać zadania, pisać dyktanda... Za ich sprawą nasze pracownie w jednej chwili mogą stać się salami kinowymi z prawdziwego zdarzenia. W urządzenia tego rodzaju szkoła wyposażana jest od kilku lat, mamy ich kilkanaście i przybywają kolejne.

      W związku z 50-leciem szkoły nowy monitor ufundował samorząd gminy Skomlin. Sprzęt wart 6,6 tys. zł  trafił do klasy nr 6 i daje radość z nauki uczniom klasy VIa. W taki sam monitor wyposażono pracownię nr 17, od poczatku roku korzystają z niego uczniowie kl. IVa. Drugie urzadzenie (także o wrtości 6,6 tys.) sfinansowano ze środków Rady Rodziców i sklepiku szkolnego "Grosik".

    • Jubileuszowy Dzień Edukacji Narodowej
     • Jubileuszowy Dzień Edukacji Narodowej

     • Dokładnie 50 lat temu do użytku oddano obecny gmach Szkoły Podstawowej w Skomlinie. Jego budowę rozpoczęto w 1971 roku, a już 14 października 1973 roku dokonano otwarcia placówki. Stało się to w 200-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej i takiego też patrona otrzymała nowa szkoła.

      Zbiorcza Szkoła Gminna w Skomlinie wchłonęła uczniów z zamykanych szkół w Klasaku i Toplinie. Zostały jeszcze szkoły filialne o łączonych klasach I – III w Wicherniku i Wróblewie. W 1978 roku dobudowano na łączniku i nad nim dodatkowe klasy. W ten sposób szkoła powiększyła się do 19 pomieszczeń. Jak na owe czasy była to jedna z nowocześniejszych szkół w okolicy, gdyż posiadała salę gimnastyczną i stołówkę ze świetlicą.

      W dniu urodzin szkoły nie mogło zabraknąć artystycznych popisów uczniów niemalże wszystkich klas naszej placówki. Nie zabrakło także życzeń dla pedagogów w dniu ich święta, a o wspominkowy wykład zadbał pan Krzysztof Domagała.

      Podczas szkolnej akademii celebrowaliśmy także 160. rocznicę powstania styczniowego. Właśnie z tej okazji odwiedzili nas rekonstruktorzy z wieruszowskiej grupy Gloria Victis, którzy zademonstrowali stroje z ówczesnej epoki, a także opowiedzieli o zawiłościach historii tego ważnego zrywu wolnościowego. Zapraszamy do zapoznania się z galerią fotograficzną dokumentującą te wydarzenia.

    • Urodzinowy konkurs plastyczny
     • Urodzinowy konkurs plastyczny

     • Hol naszej szkoły wypełnił się plakatami, które ilustrują półwiecze istnienia placówki przy ulicy Parkowej w Skomlinie. Prace powstały w ramach konkursu plastycznego pod hasłem "Moja szkoła ma 50 lat".

      Plakaty są imponujące, a pomysłowość ich twórców wydaje się nie mieć granic. Prace zawierają interesujące, archiwalne fotografie, dzięki którym możemy się przenieść do 1973 roku. Godne uwagi jest to, że konkursowe dzieła są bardzo różnorodne pod względem technik ich wykonania. W kategorii klas I-III uznanie jury zyskały prace: Nikodema Łabudy (I miejsce), Olgi Golańskiej (II miejsce) i Jana Placka (III miejsce). Wyróżnienia uzyskali: Oliwier Kruk, Amelia Piekielna i Kornelia Kusiak. W klasach starszych nagrodzono prace: Alana Brzozowskiego (I miejsce), Aleksandry Rzepki (II miejsce) oraz Igi Skiby (III miejsce). Nagrody w konkursie sfinansowano ze środków Rady Rodziców.

      Warto dodać, że ekspozycją mogli się pozachwycać nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także uczestnicy wyborów parlamentarnych, którzy odwiedzili w zeszłą niedzielę Obwodową Komisję Wyborczą zlokalizowaną w naszej małej sali gimnastycznej.

       

    • Czysta wieś - nasza sprawa
     • Czysta wieś - nasza sprawa

     • Wyposażeni w niezbędne akcesoria ruszyliśmy w środę na ulice naszej miejscowości, by wziąć udział w jesiennej akcji Sprzątamy dla Polski.

      Przedsięwzięcie zakończyło się pełnym, sukcesem. Zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci. Dominowały butelki i puszki, ale nie brakowało opakowań po przekąskach, czy fragmentów plakatów, które nie wytrzymały naporu wietrznej aury.

      Druzgocące jest to, że naszą okolicę zaśmiecają przede wszystkim dorośli. Trudno zrozumieć logikę tych czynów, ale nadal istnieje grupa ludzi, którzy wyrzucają nieczystości z samochodów wprost do rowów, pozostawiając po sobie trwały ślad na kolejne kilkaset lat (plastik rozkłada się do 1000 lat). Nasza akcja doraźnie zaradziła problemowi, w ciągu kilku godzin udało się posprzątać wiele miejsc, ale wiele innych – szczególnie w pobliskim lesie, czy pośród pól uprawnych – nadal wymaga interwencji.

      Pamiętajmy, nie musimy czekać na kolejne zorganizowane ekologiczne zrywy, możemy już dziś zadbać wspólnie o wizerunek naszych miejscowości.

    • Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole
     • Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

     • Europejski Dzień Języków Obcych to święto przypadające na 26 września. Uczniowie naszej szkoły w tym dniu mogli wystylizować się w barwy dwóch flag do wyboru: brytyjskiej lub niemieckiej. Wybór nie był przypadkowy. Uczniowie w szkole uczą się waśnie języka angielskiego oraz języka niemieckiego.

      Nauczyciele języków obcych przeprowadzili także pogadanki oraz quizy na temat wiedzy o językach obcych. Wiedzę uczniowie mogli czerpać z gazetki wyeksponowanej na szkolnym korytarzu. Zawierała ona informacje w języku angielskim m.in. o ilości języków w Europie oraz na świecie. Prezentowała także statystyczne liczby ludności znającej języki obce w Europie oraz podawała ilość szkół podstawowych, które nauczają języka angielskiego jako obcego. Wśród nich jest także nasza szkoła.

      Uczniowie zgodnie przyznali, że warto się uczyć języków obcych. Mamy nadzieję, że ta refleksja będzie im towarzyszyć przez cały rok szkolny i w czasie nauki nie zabraknie motywacji.

       

      Katarzyna Orłowska

    • Sukces w przełajach
     • Sukces w przełajach

     • Mateusz Piśniak, uczeń klasy VIIa, zajął dzisiaj II miejsce w Indywidualnych Biegach Przełajowych Chłopców, które zorganizowano w Ożarowie.
      Zawody stanowiły część rywalizacji w "Igrzyskach Młodzieży szkolnej 2023/24". Gratulujemy.

    • Żywa lekcja historii w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego
     • Żywa lekcja historii w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

     • Na naszym boisku odbyła się w niedzielę inscenizacja historyczna, odwołująca się do tegorocznej 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Nie zabrakło nawiązań do bitwy, stoczonej pomiędzy Skomlinem a Wróblewem i do postaci Jana Przybyłowicza, który na naszym terenie zorganizował oddział powstańczy.

      Była to fantastyczna, żywa lekcja historii. W godzinnym widowisku przedstawiono losy powstańców. Nie zapomniano też o roli kobiet, które odegrały ogromną rolę w przygotowaniu powstania. W wydarzeniu uczestniczyły grupy historyczne z Mazowsza, Zduńskiej Woli, Kalisza oraz lokalne: Gloria Victis z Wieruszowa i rekonstruktorzy z Klub pasjonatów historii wsi Mokrsko. Tematyczną prelekcję wygłosił pan Damian Orłowski, a o doznania artystyczne zadbał zespół “Skomliniacy”. Wydarzenie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna pod wodzą pani Diany Małyski. Zapraszamy do obejrzenia galerii dokumentującej to wydarzenie.

    • Inauguracja nowego roku szkolnego
     • Inauguracja nowego roku szkolnego

     • Dwa miesiące wakacji minęły nie wiadomo kiedy... I znów spotkaliśmy się, by rozpocząć nowy rok szkolny. Podczas uroczystego apelu odśpiewaliśmy hymn narodowy, a potem zapoznaliśmy się ze szczegółami dotyczącymi organizacji zajęć.

      Nasza szkoła po wakacjach na pierwszy rzut oka jest taka sama jak przed wakacjami. Pozory jednak mylą: przede wszystkim nastąpiła zmiana na stanowisku wicedyrektora szkoły, od 1 września funkcję tę piastuje pani Justyna Placek. Uroczyście podziękowano natomiast pani Wioletcie Musiał, która po 22 latach na stanowisku dyrektora i wicedyrektora placówki wraca do nauczania wczesnoszkolnego.

      Sporo zmieniło się w infrastrukturze. Mamy nową, wydajną sieć internetową. A na zewnątrz pojawiły się obszerne miejsca parkingowe wokół obiektu. W dalszym ciągu nasza szkoła jest placem budowy, hala sportowa wyrosła do rozmiarów potężnego gmachu. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczna inauguracja nowego roku szkolnego odbędzie się już w jej wnętrzach.

      Przed nami 10 miesięcy wytężonej pracy. A potem... znów będą wakacje! Póki co mamy dla Was galerię zdjęć z inauguracji nowego roku szkolnego.