• Dzień Sportu
     • Dzień Sportu

     • W minioną środę w naszej szkole zorganizowano doroczny Dzień Sportu, który jak zawsze dostarczył uczniom mnóstwo emocji i niezapomnianych wrażeń.

      Tradycyjnie rozpoczęliśmy od konkurencji przeciągania liny, która wzbudziła wiele emocji zarówno wśród uczestników, jak i kibiców. Najlepiej w tej rywalizacji spisała się klasa VIa, która w finałowej rozgrywce pokonała klasę VIIb. To był prawdziwy pokaz siły i determinacji! Kolejnym wyzwaniem były mecze piłkarskie rozgrywane pomiędzy reprezentacjami poszczególnych klas.

      Szczególną atrakcją tegorocznego Dnia Sportu była wizyta strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych w Skomlinie i Wicherniku. Na boisku szkolnym pojawiły się cztery wozy bojowe, a druhowie przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia, które przybliżyły uczniom codzienne wyzwania strażaków. Dzieci miały okazję przymierzyć kompletny strój pożarniczy oraz zapoznać się z ważnymi narzędziami wykorzystywanymi podczas akcji ratowniczych. Największą atrakcją był jednak solidny prysznic wodny, który druhowie zafundowali najbardziej odważnym uczniom.

      Dzień Sportu to zawsze okazja do dobrej zabawy i integracji całej społeczności szkolnej. W tym roku, oprócz rywalizacji sportowej, uczniowie mieli również możliwość poćwiczenia układów tanecznych i wspólnego śpiewania. Zmagania sportowe zakończyliśmy w atmosferze sympatycznego pikniku, gdzie wszyscy mogli się zrelaksować i cieszyć piękną pogodą. Wyniki rywalizacji sportowych zostaną ogłoszone po weekendzie, co dodatkowo podtrzymuje napięcie i oczekiwanie wśród uczniów.

       

    • Dzień Dziecka pod Bocianim Gniazdem
     • Dzień Dziecka pod Bocianim Gniazdem

     • W środę, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Skomlinie mieli okazję wyjechać na wyjątkową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Bocianie Gniazdo" w Chróścinie. 

      Gospodarstwo prowadzone przez panią Arletę Tuz przywitało ich ciepło i serdecznie, a program atrakcji przygotowanych dla naszych uczniów był niezwykle bogaty. Zwiedzanie zaczęło się od spaceru po gospodarstwie, gdzie przewodnik pan Marian w ciekawy sposób opowiadał o życiu na wsi i pokazywał różnorodne zwierzęta. Dzieci miały okazję karmienia koników, osiołka oraz lamy, co było dla nich dużą frajdą. Następnie uczestnicy pikniku udali się na przejażdżkę BANĄ – małą kolejką turystyczną, która zabrała ich na wycieczkę po okolicach Chróścina. Zwiedzili także Pałac i Cerkiew Łopuchinów.

      W ramach atrakcji dla dzieci, zorganizowane zostały malowanie twarzy, strzelanie z łuku oraz zabawa na dmuchańcach. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i spędzić czas w sposób, który najbardziej mu odpowiadał. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, jak bardzo cieszyły się z tego dnia.

      Dla wszystkich uczestników przygotowano także pyszny poczęstunek. Dzieci mogły posilić się ulubionymi kluskami parowymi z sosem owocowym, domowym ciastem oraz kiełbaskami z ogniska. Wspólne posiłki na łonie natury były doskonałą okazją do integracji i odpoczynku.

      Cała wycieczka nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego ze strony rodziców oraz znaczącej dopłaty ze strony Rady Rodziców. Dzięki ich wsparciu, nasi uczniowie mogli spędzić niezapomniany dzień pełen wrażeń i radości. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wycieczki, a także gospodarzom "Bocianiego Gniazda" za serdeczne przyjęcie i przygotowanie tylu wspaniałych atrakcji.

      Fot. J. Kowalska

     • Uczniowie na tropie miodowego świata

     • Dziś naszą szkołę odwiedził pszczelarz, pan Marcin Sobczak, który w klasach pierwszych poprowadził warsztaty przyrodnicze pt. „Poznajemy życie pszczół”. W ich trakcie dzieci poznały wiele interesujących ciekawostek z życia tych pożytecznych owadów.

      Nasz gość opowiedział czym jest rodzina pszczela, jaką rolę pełnią: matka, truteń i robotnica. Uczniowie dowiedzieli się także czego pszczoły potrzebują do życia, właściciel pasieki wyjaśnił jaki jest podział pracy w ulu oraz jak długo żyją pszczoły. Ogromną atrakcją była możliwość zapoznania się z budową prawdziwego ula. Wszyscy mogli także przymierzyć roboczy strój pszczelarza z charakterystycznym kapeluszem i siatką zabezpieczającą.

      Pszczoły to niesamowicie pracowite owady, które odgrywają kluczową rolę w przyrodzie. Dzięki ich nieustannej pracy przy zapylaniu roślin, możliwa jest produkcja wielu naszych ulubionych owoców i warzyw. Pszczoły zbierają pyłek i nektar z kwiatów, które przetwarzają na miód – słodki przysmak, który znamy i kochamy. W ulu panuje niezwykła organizacja: każda pszczoła ma swoje zadanie, od zbierania pokarmu, przez opiekę nad młodymi, aż po ochronę ula.

      Pszczelarz, który odwiedził naszą szkołę, opowiedział także o swojej pracy, która wymaga ogromnej wiedzy, cierpliwości i pasji. Pszczelarze muszą dbać o swoje pszczoły, zapewniając im odpowiednie warunki do życia i pracy. Regularnie sprawdzają stan uli, monitorują zdrowie pszczół i dbają o to, aby miały wystarczająco dużo pożywienia. Dzięki ich staraniom możemy cieszyć się nie tylko pysznym miodem, ale także korzyściami płynącymi z zapylania roślin, co jest nieocenione dla rolnictwa i środowiska.

      Wizyta pana Marcina była nie tylko ciekawą lekcją przyrody, ale także inspirującym doświadczeniem, które pokazało dzieciom, jak ważne są pszczoły i jak fascynujący jest świat przyrody.

    • Czyste boisko - nowa akcja w ramach Operacji Czysta Rzeka
     • Czyste boisko - nowa akcja w ramach Operacji Czysta Rzeka

     • Udział w akcji „Operacja Czysta Rzeka” stał się pretekstem do przyjrzenia się jak dbamy o czystość na terenie szkoły i wokół niej.

      Niestety, okazuje się, że część naszych uczniów nie przyswoiła sobie zasad dbania o porządek. Na terenie boiska szkolnego i wokół niego systematycznie pojawiają się puste opakowania po artykułach spożywczych i napojach zakupionych w sklepiku szkolnym. Do tego dochodzą pozostałości po wieczornych wizytach gości, którzy upodobali sobie teren szkoły jako miejsce spotkań towarzyskich. Taka wizytówka, nie odpowiada zdecydowanej większości naszych uczniów. Samorząd uczniowski zaprasza wszystkich do akcji „Czysta szkoła, czyste boisko”.

      W miniony piątek uczniowie klas VII oczyścili teren wokół budynku szkolnego oraz boiska ze śmieci zalegających w trawie. W następnych tygodniach dbałością o środowisko będą mogły wykazać się pozostałe klasy. Liczymy na to, że osoby, którym zdarza się śmiecić, zbierając nie tylko swoje „zguby” zreflektują się i przypomną sobie o koszach na odpady, których nie brakuje w naszej placówce.

      Szkolną akcję "Czyste boisko" przeprowadziliśmy w ramach trwającej do 25 maja VI Operacji Czysta Rzeka. Z Fundacji OCR otrzymaliśmy konieczne akcesoria. Warto dodać, że wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni dedykowanymi certyfikatami oraz zaświadczeniami dokumentującymi udział w wolontariacie akcyjnym.

     • Zaglądamy do wnętrza szkolnej hali sportowej

     • Trwają prace wykończeniowe w naszej hali sportowej.

      Położono już wszystkie tynki. W części socjalnej oraz w salach na piętrze zainstalowano ogrzewanie podłogowe i wykonano ostateczne wylewki. Obecnie trwa montaż systemu grzewczego na płycie boiska w zasadniczej części obiektu. Wszystko wygląda naprawdę imponująco.

     • Piłkarze na podium

     • Nasza piłkarska reprezentacja zajęła trzecie miejsce w półfinałach Mistrzostw Powiatu Wieluńskiego, które odbyły się wczoraj w Mokrsku.

      W rywalizacji uczestniczyły także drużyny z Białej, Mokrska, Krzyworzeki i Ożarowa. Naszą placówkę reprezentowali: Jan Jerz, Witold Orłowski, Hubert Kościarz, Oleksandr Storozhenko, Michał Chyska, Jan Chrzanowski, Józef Zając i Hubert Kolebacz. 

     • Podręczniki za grosiki. Podsumowanie akcji.

     • Zakończyliśmy zbiórkę w ramach akcji „Podręczniki za grosiki – solidarność uczniowska nie ma granic”.

      Na konto Fundacji Dzieci Afryki została przekazana łączna kwota 900,00zł za którą zostanie zakupionych 36 podręczników dla uczniów szkół prowadzonych przez polskich misjonarzy w Czadzie, Etiopii, Ghanie, Tanzanii i Ugandzie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

      Samorząd Uczniowski

    • Witaj majowa jutrzenko!
     • Witaj majowa jutrzenko!

     • Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzone są w Polsce ważne święta: 1 maja – Państwowe Święto Pracy, 2 maja – Państwowe Święto Flagi, 3 Maja Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

      Uczniowie naszej szkoły  przygotowali akademię upamiętniającą powyższe wydarzenia.Celem uroczystości było przypomnienie genezy i historii zbliżających się świąt, a także refleksja nad tym, czy obchody świąt narodowych są przejawem współczesnego patriotyzmu.

      Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski i autorzy I rozbioru. Oświeceniowe kostiumy oddały klimat tamtych czasów, a odświętnie ubrani wszyscy uczniowie ukazali szacunek do tradycji.

      Apel był ciekawą lekcją historii i patriotyzmu.

      tekst i fot. J. Kowalska