• Podręczniki za grosiki. Solidarność szkolna nie ma granic
     • Podręczniki za grosiki. Solidarność szkolna nie ma granic

     • Podczas akcji, która rozpoczęła się w naszej szkole 21 marca, zebrano dotychczas kwotę 475 złotych, co pozwoli na zakup 19 podręczników dla dzieci w Afryce.

      Zbiórka zostanie zakończona w ostatnim dniu kwietnia. Samorząd uczniowski prosi o dokonywanie kolejnych wpłat do skarbonek w sklepiku szkolnym oraz w salach uczniowskich klas młodszych. Każda podarowana złotówka pomoże w zapewnieniu godnych warunków nauki uczniom w Afryce. Nie bądź obojętny! Dołącz do naszej akcji!

      Samorząd Uczniowski SP w Skomlinie

    • Ekologiczny zryw nad Toplinką
     • Ekologiczny zryw nad Toplinką

     • Zacznijmy od tego, że dopisała pogoda - choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały jeszcze dzień wcześniej, że lać będzie od samego rana. Zaczęliśmy od zbiórki w Parku Wiejskim w Skomlinie, gdzie dopełniliśmy ostatnich formalności. Rozdaliśmy koszulki akcyjne, a liderom poszczególnych grup zapakowaliśmy worki i rękawice. Poszło sprawnie.

      Za cel obraliśmy sobie płynący pod lasem Kanał Skomliński zwany Toplinką. Jako że do operacji zgłosiło się ponad 150 osób, nadaliśmy stosowny rozmach temu ekologicznemu wydarzeniu. Wytyczyliśmy 8 tras, prowadzących do kanału. Dwa zespoły wyruszyły z Wichernika, jeden z Klasaka Dużego i aż pięć ze Skomlina.

      Po drodze same niespodzianki. Setki butelek, plastikowe pety, puszki, odpady bytowe, opony, zmurszałe fotele, samochodowe zderzaki, a nawet… sedesy. Wypełnione wodą rowy zamieniły się po obfitych deszczach w rwące rzeki, którymi prócz deszczówki szorowały setki kilogramów śmieci. Uczestnicy akcji odławiali je… widłami do ziemniaków. Zużyliśmy wszystkie worki, które otrzymaliśmy ze sztabu głównego Operacja Czysta Rzeka. Dokładnie 300 sztuk!

      Aż trudno uwierzyć, że żyliśmy obok tak gigantycznej ilości śmieci. Kiedy wracaliśmy do domów, pocieraliśmy oczy ze zdumienia. Pobocza dróg usiane wypełnionymi po brzegi czarnymi workami są świadectwem totalnej bezmyślności ludzi, dla których wyrzucenie butelki za siebie jest czymś normalnym. Ogromne ilości odpadów zanotowaliśmy również w okolicznych lasach. Dzikie wysypiska były tu praktycznie wszędzie. Jedna z grup, sprzątając tylko w jednym miejscu, wydobyła z zagajnika 10 bitych worów śmieci, stare meble, opony od dostawczaka, setki “małpek”... Kto tak krzywdzi naturę? Dzieci? Młodzież? Za lwią część tego bałaganu, niestety, odpowiadają dorośli. To oni są w stanie zabrać w podróż samochodową worki z pampersami, lub pozostałościami po remoncie elewacji. Potem wystarczy tylko uchylić okno, by z impetem ulokować to co niepotrzebne w przydrożnym rowie. Dzisiejsza akcja pokazała, że są wśród nas ludzie, którzy absolutnie na to się nie zgadzają.

      Akcja Operacja Czysta Rzeka to w naszym regionie przedsięwzięcie pionierskie, cieszymy się, że ten ekologiczny zryw stał się udziałem mieszkańców gminy Skomlin. Składamy im ogromne podziękowania! Doceniamy także postawę sołtysów Wichernika (Magdalena Musiał), Klasaka (Katarzyna Jasiak), Maręży (Barbara Głowienkowska) i Skomlina (Wanda Spodymek). Było z nami także stawiające swe pierwsze kroki Koło Gospodyń Wiejskich z Wichernika. Wszyscy byliście fantastyczni!

      Warto w tym miejscu wspomnieć o sponsorach, którzy nie pozostali obojętni wobec naszej akcji. Jesteśmy wdzięczni Pawłowi Mikusiowi i jego firmie DOBRY SMAK oraz skomlińskiemu sklepowi “Piątka”. Dzięki nim mogliśmy po skończonym dziele zregenerować się i nabrać sił witalnych.

      O bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadbali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Toplinie oraz funkcjonariusze Komisariatu Policji w Białej. Organizatorzy debiutanckiej akcji OCR to: Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie, Gmina Skomlin oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem roztoczyło Radio ZW. Już niebawem na falach eteru tej rozgłośni specjalny reportaż, dokumentujący akcję Czysta Toplinka.

      Przemysław Chrzanowski

      LIder Akcji OCR w Skomlinie

     • Hala coraz bliżej

     • To już nie wizualizacja, a realny obiekt. Tak z zewnątrz prezntuje się docieplona część naszej hali.

      Obecnie trwa montaż ostatnich okien, w części zasadniczej wykonano wylewkę, w najbliższym czasie nastąpi instalacja systemu grzewczego zasilanego pompami ciepła. Część socjalna wraz z trzema obszernymi salami została wykończona do stanu deweloperskiego.

     • Stwórzmy razem Izbę Pamięci w skomlińskim spichlerzu!

     • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej oraz Szkoła Podstawowa w Skomlinie zachęcają mieszkańców gminy Skomlin do przekazywania eksponatów do planowanej Izby Pamięci.

      Zbiórka eksponatów odbędzie się w spichlerzu w dniach: sobota: 6 kwietnia, 13 kwietnia i 4 maja od 09.00 do 13.00; niedziela: 7 kwietnia, 14 kwietnia i 5 maja od 15.00 do 19.00

      Więcej informacji na stronie smzs.pl, skomlin.pl oraz na https://www.facebook.com/smzs.skomlin. Zachowajmy nasze dziedzictwo kulturowe dla następnych pokoleń. Stwórzmy razem IZBĘ PAMIĘCI w skomlińskim spichlerzu!