• Bóg się rodzi, moc truchleje...
     • Bóg się rodzi, moc truchleje...

     •  „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. - cytat z Ewangelii świętego Łukasza, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

      Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem,  czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.

      Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin przeżywaliśmy ponownie w piątek 21 grudnia za przyczyną uczniów klas VII naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka. 

      Szkolni aktorzy zaprezentowali tradycyjną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponadto widzowie usłyszeli refleksyjne utwory liryczne, w których uczniowie oddawali hołd narodzonemu Zbawicielowi i zastanawiali się nad fenomenem Bożego Narodzenia. Kolejny raz Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Uczniowie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Ich wrażliwość, poczucie humoru wspaniale objawiły się w przedstawieniu.  Stroje, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska sprawiły, że nasze serca wypełniła radość i wprowadziła w świąteczny klimat. Ukazane zostały odwieczne wartości takie jak miłość, życzliwość, nadzieja. Zawarte w programie treści religijne przeplatane kolędami oraz pastorałkami  wytworzyły niepowtarzalny nastrój. 

    • Biblioteczne nowości
     • Biblioteczne nowości

     • W 2023 roku biblioteka Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie  została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, otrzymując wsparcie finansowe na zakup wyposażenia oraz książek do biblioteki szkolnej w kwocie 15 000 zł (12 000 zł z dotacji + 3000 zł Urząd Gminy Skomlin).

      Podstawowym celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

      Pierwszym etapem realizacji programu były  konsultacje w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Wszyscy uczniowie mieli możliwość podania tytułów książek, które chcieliby znaleźć w naszej bibliotece. Cenną wskazówką były również wypowiedzi czytelników na temat ich zainteresowań podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Powstałą listę proponowanych książek przedstawiono Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców, którzy ją zaopiniowali ją pozytywnie.

      Po otrzymaniu środków w wysokości 15000 od lipca  do grudnia  2023 roku rozpoczął się etap kupowania nowości wydawniczych. W tym okresie zakupiono 420 egzemplarzy książek, w tym 104 lektury, a pozostałe tytuły to beletrystyka i literatura  dla dzieci i młodzieży. Przy wyborze tytułów uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych:  książki z dużą czcionką, książki obrazkowe, książki dotyczące niepełnosprawności, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Nie zabrakło również książek poruszających tematykę historyczną, z szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski.  Do biblioteki szkolnej zakupiono również nowego laptopa oraz program biblioteczny Librus  „e-biblio”.

      Kolejnym etapem było  wyeksponowanie nowości. W bibliotece szkolnej wydzielono 2 regały z zakupionymi książkami. Informacja o nowościach zastała umieszczona w dzienniku elektronicznym szkoły w dziale Moduły/e-Biblioteka.

      https://biblioteka.librus.pl/opacWeb/bstart/3158

      W najbliższym czasie ukaże się też szczegółowa relacja z realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podejmowanych przez nauczycieli  Szkoły Podstawowej  w Skomlinie.  W najbliższy piątek będziemy gościć w naszej szkole pana Damiana Orłowskiego, autora wielu książek popularyzujących historię Skomlina i okolicy.

    • Mikołajki w naszej szkole
     • Mikołajki w naszej szkole

     • Dziś 6 grudnia - MIKOŁAJKI!. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył charakterystyczną czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł słodkości. Mamy kilka zdjęć dokumentujących to wydarzenie.

    • Andrzejkowe przepowiadanie przyszłości
     • Andrzejkowe przepowiadanie przyszłości

     • Kim będę gdy dorosnę? Jak będzie miała na imię moja sympatia? Czy będę bogaty? Czy będę miał powodzenie w dorosłym życiu? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas dnia wróżb andrzejkowych, który odbywał się w naszej szkole w małej salce gimnastycznej.

      W roli wróżbitek wystąpiły uczennice klas VII. Wypadły znakomicie, ponieważ wszyscy z sali wróżb wychodzili z uśmiechem na ustach. Warto zaznaczyć, że wieczorową porą w przededniu imienin Andrzeja szkolny korytarz zamienił się w dyskotekowy parkiet. Zabawa była przednia.