• Mamy dotację!
     • Mamy dotację!

     • Uczniowie klas V i VI pojadą we wrześniu na trzydniową wycieczkę do Warszawy, na którą udało się pozyskać znaczące dofinansowanie z Programu Ministerstwa Edukacji Narodowej “Podróże z klasą”.

      Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. – czytamy w komunikacie ministerstwa.

      Budżet na finansowanie przedsięwzięcia dla województwa łódzkiego wyniósł ponad 3,5 mln zł. Warto dodać, że na wycieczki dwudniowe można było pozyskać do 20 tys. zł, trzydniowe – do 30 tys. zł, czterodniowe – do 40 tys. zł oraz pięciodniowe – do 50 tys. zł. W naborze liczyła się kolejność zgłoszeń, a zainteresowanie było tak duże, że przewidzianą pulę środków wyczerpano w 12 minut.

      Wysokość dotacji w przypadku naszej szkoły to 28.280 zł. Wspomniany wyjazd do stolicy zaplanowano na 11 - 13 września.

    • Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024
     • Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024

     • Rok szkolny 2023/2024 dobiegł końca, a my z dumą świętowaliśmy osiągnięcia naszych uczniów na wyjątkowej uroczystości zakończenia roku szkolnego. Tegoroczne wydarzenie było szczególne, ponieważ po raz pierwszy przyznano jednorazowe stypendia dla kilkudziesięciu najlepszych uczniów naszej szkoły. Wręczył je osobiście wójt Grzegorz Maras, podkreślając w ten sposób znaczenie nauki i ciężkiej pracy naszych podopiecznych.

      Podczas uroczystości wręczono również świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za udział w licznych konkursach, w których nasi uczniowie wykazali się ogromnym talentem i zaangażowaniem.

      Szczególnie emocjonującym momentem było pożegnanie naszych ósmoklasistów. Wkraczają oni teraz na zupełnie nową drogę w swoich nowych szkołach, a my życzymy im samych sukcesów i spełnienia marzeń.

      Wyjątkowym punktem uroczystości było pożegnanie wieloletniego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, Krzysztofa Domagały. W swym krótkim wystąpieniu podkreślił, że jest szczęściarzem, bo przez 44 lata robił to, co kochał. Podziękowania za zaangażowanie i wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi złożyli panu Krzysztofowi wójt Grzegorz Maras oraz dyrektor szkoły Leszek Sobczyk.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie przez cały rok szkolny. Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego niezapomnianego wydarzenia, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

    • Spełniamy marzenia edukacyjne
     • Spełniamy marzenia edukacyjne

     • Między innymi dzięki NAM blisko dwa tysiące uczniów w Afryce doświadczy wspaniałego gestu solidarności i przyjaźni od polskich rówieśników. Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii "Solidarność szkolna nie ma granic", w ramach której polscy uczniowie przez cały rok szkolny pomagali ubogim dzieciom w dalekiej Afryce. 

      W kampanii wzięły udział 43 placówki edukacyjne z całej Polski. W sumie polscy uczniowie podarowali 1 805 porcji śniadaniowych dla uczniów szkoły św. Klary przy Centrum Dziecka w Yaounde (Kamerun), 548 książek anglojęzycznych, wyposażając nowopowstałą czytelnię w szkole Dzieci Afryki p.w. św. Elżbiety w Kiruddu (Uganda), 868 piórników wyposażonych w przybory szkolne oraz 326 podręczników do szkół, których działalność wspiera nasza fundacja.

      Placówki, które najbardziej zaangażowały się w tegoroczną kampanię otrzymały certyfikaty "Placówka solidarna z uczniami w Afryce" (w kolejności alfabetycznej): 

      - Przedszkole nr 75 w Gdańsku,

      - Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rity w Krakowie,

      - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie,

      - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rycerce Górnej,

      - Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie,

      - Szkoła Podstawowa im. Stefana Krasińskiego w Chotomowie,

      - Szkoła Podstawowa im. Wincentego Rogali w Karsinie,

      - Szkoła Podstawowa nr 1 im.  Bolesława Chrobrego w Oławie,

      - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach,

      - Szkoła Podstawowa nr 369 im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego w Warszawie,

      - Szkoła Podstawowa nr 387 im. Szarych Szeregów w Warszawie,

      - Szkoła Podstawowa w Przybiernowie,

      - Szkoła Podstawowa w Zamieniu (gm. Lesznowola),

      - Zespół Szkół nr 127 im. Henryka Sienkiewicza,

    • Od Wieliczki przez Kraków po Zakopane
     • Od Wieliczki przez Kraków po Zakopane

     • W dniach 6-7 czerwca uczniowie klas II b oraz IV b z wychowawczyniami p.W.Musiał i p.K.Orłowską wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wieliczki, Zakopanego i Krakowa. Uczniom klasy II b towarzyszyli rodzice.

      W czwartek – 6 czerwca uczestnicy wycieczki wyruszyli już o 5.00, by przed 9.00 rozpocząć zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki podziemnymi korytarzami uczniowie poznali m.in. legendę o św. Kindze. Później ją także odegrali. Spotkali tam Skarbnika – Władcę Wielkich Podziemi, który przygotował dla grupy zagadki i testy sprawnościowe.

      Dalsza część dnia zaplanowana była w Zakopanem. Głównym punktem programu w górach był wjazd na Gubałówkę, skąd wycieczkowicze podziwiali panoramę Tatr. Część grupy przeżywała dodatkowe emocje na torze saneczkowym. Była także wizyta na targu góralskim i spacer po Krupówkach.

      Wieczór wycieczkowicze spędzili przy wspólnym grillowaniu w Pensjonacie „Bałamutka”. Tam też nocowali.

      Drugiego dnia po śniadaniu cała grupa wyruszyła do Krakowa. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od spotkania ze Smokiem Wawelskim. Wycieczkowicze zobaczyli też Zamek Królewski na Wawelu (część zewnętrzną), Dziedziniec Zamku, najstarszą uczelnię w Polsce – Collegium Maius, Pałac Biskupi przy ul. Franciszkańskej, gdzie mieszkał Karol Wojtyła jako biskup. Był także spacer po Plantach i Rynek Starego Miasta wraz z ważnymi zabytkami: Kościołem Mariackim, Sukiennicami, Kościołem św. Wojciecha oraz Wieżą Ratuszową. Wielu uczestników skusiło się na krakowskie przysmaki – obwarzanki.

      Po wielu przeżyciach i emocjach przyszedł czas na powrót do domu. W godzinach wieczornych autokar z wycieczkowiczami dotarł przed bramę szkoły w Skomlinie, gdzie na uczniów czekali rodzice.

                                                                                                                K.Orłowska

     • Drużyna Julka Janika na Podium Turnieju Miast Partnerskich we Francji

     • Julek Janik, uczeń naszej szkoły, grający w Klubie Sportowym WKS 1957 Wieluń, wziął udział w Turnieju Miast Partnerskich we Francji zorganizowanym w miasteczku Estaires.
      Drużyna, w której na co dzień trenuje Julek pod opieką trenerów Piotra Makosa i Kamila Wójcickiego oraz kierownika drużyny Michała Zawiei wykazała się duchem walki i wolą zwycięstwa.
      W zmaganiach piłkarskich wzięło udział 16 drużyn z następujacych państw: Polska, Francja, Niemcy i Belgia
      Zespół z Wielunia wywalczył w tej rywalizacji III miejsce.,
      Gratulacje! Życzymy Julkowi i innym naszym zawodnikom trenującym piłkę nożną wielu sukcesów sportowych.

    • Wybierz marzenia, nie uzależnienia
     • Wybierz marzenia, nie uzależnienia

     • Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego, zorganizowanego przez pedagoga szkolnego panią Aleksandrę Ścigałę i Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skomlinie pt. "Wybierz marzenia, nie uzależnienia". W konkursie udział wzięło 26 uczniów, rywalizujących w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VIII. Prace uczniów były pełne kreatywności i wspaniale odzwierciedlały temat przewodni konkursu.

      Wyniki konkursu

      Kategoria wiekowa klas I-III:

      • I miejsce: Jakub Zając, klasa II b
      • II miejsce: Anna Dybka, klasa III a
      • III miejsce: Aleksander Bednarek, klasa II a
      • Wyróżnienia:
       • Hubert Walczak, klasa II a
       • Anna Szydło, klasa III b

      Kategoria wiekowa klas IV-VIII:

      • I miejsce: Oliwier Sójka, klasa IV a
      • II miejsce: Paulina Sieradzka, klasa IV b
      • III miejsce: Alan Smyrd, klasa V a
      • Wyróżnienia:
       • Tobiasz Woźniak, klasa IV a
       • Iga Skiba, klasa IV b (nagrodę odebrała Oliwia Szczepańska)

      Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia za udział i zaangażowanie w konkursie. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni za swoje wyjątkowe prace, które promują zdrowy tryb życia i unikanie uzależnień.

      Nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skomlinie. Uroczystość wręczenia nagród uświetniła obecność pana dyrektora Leszka Sobczyka oraz kierownik GOPS w Skomlinie, pani Anety Chadryś.

      Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu. Wasze zaangażowanie i talent są dla nas ogromnym powodem do dumy. Dziękujemy również Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie, które umożliwiło organizację tego wspaniałego wydarzenia.

      Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w przyszłych konkursach i dalszego rozwijania swoich pasji oraz talentów plastycznych. Pamiętajmy, że warto wybierać marzenia i unikać uzależnień!

    • Udany start naszych lekkoatletów
     • Udany start naszych lekkoatletów

     • Dzisiaj nasi uczniowie z sukcesem uczestniczyli w Igrzyskach Powiatu Wieluńskiego w Lekkoatletyce, które odbyły się w Ostrówku.

      Na szczególne uznanie zasłużył Mateusz Piśniak, który triumfował w biegu na 1000 metrów. To kolejny imponujący wynik naszego reprezentanta, który dwa tygodnie temu zwyciężył w Pętli Wieluńskiej oraz triumfował swojej kategorii podczas XIII Biegu Wiosny w Skomlinie.

      Pozostali uczniowie również spisali się doskonale, wykazując się determinacją i zaangażowaniem. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

    • Skomlin znów w biegu: relacja z XIII Biegu Wiosny
     • Skomlin znów w biegu: relacja z XIII Biegu Wiosny

     • Po czterech latach przerwy spowodowanej m.in. pandemią, Bieg Wiosny w Skomlinie powrócił z pełnym rozmachem, przyciągając na start 153 zawodników. Wydarzenie odbyło się w miniony czwartek, gromadząc uczniów, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców, którzy wspólnie celebrowali powrót tej sportowej imprezy.

      Najpierw na starcie stanęły przedszkolaki i pierwszokalsiści, Mieli oni do pokonania jedną długość szkolnego boiska. Zaraz po nich do rywalizacji stanęli uczniowie klas drugich i trzecich. Tutaj dystans był już trzykrotnie dłuższy, zawodnicy ścigali się na dystansie pełnej pętli wokół boiska. W obu startach emocje sięgały zenitu, udzielały się one nie tylko samym zawodnikom, ale i licznie zgromadzonym kibicom.

      Bieg główny rozpoczął się punktualnie o 16:30 na ulicy Parkowej przed budynkiem szkoły. Trasa prowadziła przez ulice: Parkową, Kusocińskiego, wokół stadionu, dalej polną drogą do Warszawskiej, a kończyła się na boisku szkolnym, gdzie zlokalizowana była meta. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy oraz służby medyczne, zapewniając spokojny przebieg imprezy.

      Wszystkim, którzy ukończyli bieg, wręczono pamiątkowe medale. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali dodatkowo dyplomy i nagrody. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

      Przedszkolaki i klasa I:

      • Dziewczęta: 1. Natalia Pilarska, 2. Kornelia Kusiak, 3. Helena Szczepańska
      • Chłopcy: 1. Filip Fertała, 2. Filip Golański, 3. Jakub Pilarski

      Uczniowie klas II i III:

      • Dziewczęta: 1. Lena Wesoła, 2. Kornelia Szymańska, 3. Zofia Wyrembak
      • Chłopcy: 1. Jan Placek, 2. Adam Kwiatkowski, 3. Marcel Golec

      Uczniowie klas IV – VI:

      • Dziewczęta: 1. Anna Bacińska, 2. Maria Spodymek, 3. Zuzanna Kwiatkowska
      • Chłopcy: 1. Huber Kolebacz, 2. Józef Zając, 3. Jan Chrzanowski

      Uczniowie klas VII, VIII i ponadpodstawowych:

      • Dziewczęta: 1. Nikola Kryściak, 2. Kornelia Nawrot, 3. Maja Moczarna
      • Chłopcy: 1. Dawid Kolebacz, 2. Mateusz Piśniak, 3. Franciszek Placek

      Dorośli:

      • Kobiety: 1. Katarzyna Wiktorek
      • Mężczyźni: 1. Jakub Zaremba, 2. Antoni Dybka, 3. Patryk Pilarski

      Dorośli 35+:

      • Kobiety: 1. Ewa Wyrembak, 2. Iwona Olek-Faryś, 3. Ewelina Ciężki
      • Mężczyźni: 1. Daniel Wyrembak, 2. Andrzej Bednarek, 3. Marcin Strózik

      Najliczniej reprezentowane rodziny:

      • Rodzina państwa Bednarków
      • Rodzina państwa Czarnuch

      Oprócz rywalizacji biegowej, uczestnicy mogli liczyć na szereg dodatkowych atrakcji. Na boisku szkolnym odbyły się występy artystyczne uczniów oraz wystawa prac plastycznych o tematyce przeciwalkoholowej. Rada Rodziców przygotowała stoisko z kulinarnymi niespodziankami, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na dofinansowanie szkolnych przedsięwzięć. Po rozdaniu medali i dyplomów odbyła się loteria dla młodzieży szkolnej. Dla chętnych zorganizowano również quiz wiedzy o uzależnieniu od alkoholu.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które wsparły organizację biegu finansowo i logistycznie: Radzie Rodziców, GOKiS, GKdsPiRPA, ratownikom medycznym, nauczycielom i pracownikom szkoły oraz gminy. Dzięki ich zaangażowaniu XIII Bieg Wiosny okazał się ogromnym sukcesem. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę strażaków, którzy perfekcyjnie zabezpieczyli całą trasę biegu.

      Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję i mamy nadzieję, że Bieg Wiosny ponownie stanie się stałym punktem w kalendarzu sportowych wydarzeń Skomlina. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

    • Dzień Sportu
     • Dzień Sportu

     • W minioną środę w naszej szkole zorganizowano doroczny Dzień Sportu, który jak zawsze dostarczył uczniom mnóstwo emocji i niezapomnianych wrażeń.

      Tradycyjnie rozpoczęliśmy od konkurencji przeciągania liny, która wzbudziła wiele emocji zarówno wśród uczestników, jak i kibiców. Najlepiej w tej rywalizacji spisała się klasa VIa, która w finałowej rozgrywce pokonała klasę VIIb. To był prawdziwy pokaz siły i determinacji! Kolejnym wyzwaniem były mecze piłkarskie rozgrywane pomiędzy reprezentacjami poszczególnych klas.

      Szczególną atrakcją tegorocznego Dnia Sportu była wizyta strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych w Skomlinie i Wicherniku. Na boisku szkolnym pojawiły się cztery wozy bojowe, a druhowie przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia, które przybliżyły uczniom codzienne wyzwania strażaków. Dzieci miały okazję przymierzyć kompletny strój pożarniczy oraz zapoznać się z ważnymi narzędziami wykorzystywanymi podczas akcji ratowniczych. Największą atrakcją był jednak solidny prysznic wodny, który druhowie zafundowali najbardziej odważnym uczniom.

      Dzień Sportu to zawsze okazja do dobrej zabawy i integracji całej społeczności szkolnej. W tym roku, oprócz rywalizacji sportowej, uczniowie mieli również możliwość poćwiczenia układów tanecznych i wspólnego śpiewania. Zmagania sportowe zakończyliśmy w atmosferze sympatycznego pikniku, gdzie wszyscy mogli się zrelaksować i cieszyć piękną pogodą. Wyniki rywalizacji sportowych zostaną ogłoszone po weekendzie, co dodatkowo podtrzymuje napięcie i oczekiwanie wśród uczniów.

       

    • Dzień Dziecka pod Bocianim Gniazdem
     • Dzień Dziecka pod Bocianim Gniazdem

     • W środę, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Skomlinie mieli okazję wyjechać na wyjątkową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Bocianie Gniazdo" w Chróścinie. 

      Gospodarstwo prowadzone przez panią Arletę Tuz przywitało ich ciepło i serdecznie, a program atrakcji przygotowanych dla naszych uczniów był niezwykle bogaty. Zwiedzanie zaczęło się od spaceru po gospodarstwie, gdzie przewodnik pan Marian w ciekawy sposób opowiadał o życiu na wsi i pokazywał różnorodne zwierzęta. Dzieci miały okazję karmienia koników, osiołka oraz lamy, co było dla nich dużą frajdą. Następnie uczestnicy pikniku udali się na przejażdżkę BANĄ – małą kolejką turystyczną, która zabrała ich na wycieczkę po okolicach Chróścina. Zwiedzili także Pałac i Cerkiew Łopuchinów.

      W ramach atrakcji dla dzieci, zorganizowane zostały malowanie twarzy, strzelanie z łuku oraz zabawa na dmuchańcach. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i spędzić czas w sposób, który najbardziej mu odpowiadał. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, jak bardzo cieszyły się z tego dnia.

      Dla wszystkich uczestników przygotowano także pyszny poczęstunek. Dzieci mogły posilić się ulubionymi kluskami parowymi z sosem owocowym, domowym ciastem oraz kiełbaskami z ogniska. Wspólne posiłki na łonie natury były doskonałą okazją do integracji i odpoczynku.

      Cała wycieczka nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego ze strony rodziców oraz znaczącej dopłaty ze strony Rady Rodziców. Dzięki ich wsparciu, nasi uczniowie mogli spędzić niezapomniany dzień pełen wrażeń i radości. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wycieczki, a także gospodarzom "Bocianiego Gniazda" za serdeczne przyjęcie i przygotowanie tylu wspaniałych atrakcji.

      Fot. J. Kowalska

     • Uczniowie na tropie miodowego świata

     • Dziś naszą szkołę odwiedził pszczelarz, pan Marcin Sobczak, który w klasach pierwszych poprowadził warsztaty przyrodnicze pt. „Poznajemy życie pszczół”. W ich trakcie dzieci poznały wiele interesujących ciekawostek z życia tych pożytecznych owadów.

      Nasz gość opowiedział czym jest rodzina pszczela, jaką rolę pełnią: matka, truteń i robotnica. Uczniowie dowiedzieli się także czego pszczoły potrzebują do życia, właściciel pasieki wyjaśnił jaki jest podział pracy w ulu oraz jak długo żyją pszczoły. Ogromną atrakcją była możliwość zapoznania się z budową prawdziwego ula. Wszyscy mogli także przymierzyć roboczy strój pszczelarza z charakterystycznym kapeluszem i siatką zabezpieczającą.

      Pszczoły to niesamowicie pracowite owady, które odgrywają kluczową rolę w przyrodzie. Dzięki ich nieustannej pracy przy zapylaniu roślin, możliwa jest produkcja wielu naszych ulubionych owoców i warzyw. Pszczoły zbierają pyłek i nektar z kwiatów, które przetwarzają na miód – słodki przysmak, który znamy i kochamy. W ulu panuje niezwykła organizacja: każda pszczoła ma swoje zadanie, od zbierania pokarmu, przez opiekę nad młodymi, aż po ochronę ula.

      Pszczelarz, który odwiedził naszą szkołę, opowiedział także o swojej pracy, która wymaga ogromnej wiedzy, cierpliwości i pasji. Pszczelarze muszą dbać o swoje pszczoły, zapewniając im odpowiednie warunki do życia i pracy. Regularnie sprawdzają stan uli, monitorują zdrowie pszczół i dbają o to, aby miały wystarczająco dużo pożywienia. Dzięki ich staraniom możemy cieszyć się nie tylko pysznym miodem, ale także korzyściami płynącymi z zapylania roślin, co jest nieocenione dla rolnictwa i środowiska.

      Wizyta pana Marcina była nie tylko ciekawą lekcją przyrody, ale także inspirującym doświadczeniem, które pokazało dzieciom, jak ważne są pszczoły i jak fascynujący jest świat przyrody.

    • Czyste boisko - nowa akcja w ramach Operacji Czysta Rzeka
     • Czyste boisko - nowa akcja w ramach Operacji Czysta Rzeka

     • Udział w akcji „Operacja Czysta Rzeka” stał się pretekstem do przyjrzenia się jak dbamy o czystość na terenie szkoły i wokół niej.

      Niestety, okazuje się, że część naszych uczniów nie przyswoiła sobie zasad dbania o porządek. Na terenie boiska szkolnego i wokół niego systematycznie pojawiają się puste opakowania po artykułach spożywczych i napojach zakupionych w sklepiku szkolnym. Do tego dochodzą pozostałości po wieczornych wizytach gości, którzy upodobali sobie teren szkoły jako miejsce spotkań towarzyskich. Taka wizytówka, nie odpowiada zdecydowanej większości naszych uczniów. Samorząd uczniowski zaprasza wszystkich do akcji „Czysta szkoła, czyste boisko”.

      W miniony piątek uczniowie klas VII oczyścili teren wokół budynku szkolnego oraz boiska ze śmieci zalegających w trawie. W następnych tygodniach dbałością o środowisko będą mogły wykazać się pozostałe klasy. Liczymy na to, że osoby, którym zdarza się śmiecić, zbierając nie tylko swoje „zguby” zreflektują się i przypomną sobie o koszach na odpady, których nie brakuje w naszej placówce.

      Szkolną akcję "Czyste boisko" przeprowadziliśmy w ramach trwającej do 25 maja VI Operacji Czysta Rzeka. Z Fundacji OCR otrzymaliśmy konieczne akcesoria. Warto dodać, że wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni dedykowanymi certyfikatami oraz zaświadczeniami dokumentującymi udział w wolontariacie akcyjnym.

     • Zaglądamy do wnętrza szkolnej hali sportowej

     • Trwają prace wykończeniowe w naszej hali sportowej.

      Położono już wszystkie tynki. W części socjalnej oraz w salach na piętrze zainstalowano ogrzewanie podłogowe i wykonano ostateczne wylewki. Obecnie trwa montaż systemu grzewczego na płycie boiska w zasadniczej części obiektu. Wszystko wygląda naprawdę imponująco.

     • Piłkarze na podium

     • Nasza piłkarska reprezentacja zajęła trzecie miejsce w półfinałach Mistrzostw Powiatu Wieluńskiego, które odbyły się wczoraj w Mokrsku.

      W rywalizacji uczestniczyły także drużyny z Białej, Mokrska, Krzyworzeki i Ożarowa. Naszą placówkę reprezentowali: Jan Jerz, Witold Orłowski, Hubert Kościarz, Oleksandr Storozhenko, Michał Chyska, Jan Chrzanowski, Józef Zając i Hubert Kolebacz. 

     • Podręczniki za grosiki. Podsumowanie akcji.

     • Zakończyliśmy zbiórkę w ramach akcji „Podręczniki za grosiki – solidarność uczniowska nie ma granic”.

      Na konto Fundacji Dzieci Afryki została przekazana łączna kwota 900,00zł za którą zostanie zakupionych 36 podręczników dla uczniów szkół prowadzonych przez polskich misjonarzy w Czadzie, Etiopii, Ghanie, Tanzanii i Ugandzie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

      Samorząd Uczniowski

    • Witaj majowa jutrzenko!
     • Witaj majowa jutrzenko!

     • Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzone są w Polsce ważne święta: 1 maja – Państwowe Święto Pracy, 2 maja – Państwowe Święto Flagi, 3 Maja Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

      Uczniowie naszej szkoły  przygotowali akademię upamiętniającą powyższe wydarzenia.Celem uroczystości było przypomnienie genezy i historii zbliżających się świąt, a także refleksja nad tym, czy obchody świąt narodowych są przejawem współczesnego patriotyzmu.

      Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski i autorzy I rozbioru. Oświeceniowe kostiumy oddały klimat tamtych czasów, a odświętnie ubrani wszyscy uczniowie ukazali szacunek do tradycji.

      Apel był ciekawą lekcją historii i patriotyzmu.

      tekst i fot. J. Kowalska

    • Podręczniki za grosiki. Solidarność szkolna nie ma granic
     • Podręczniki za grosiki. Solidarność szkolna nie ma granic

     • Podczas akcji, która rozpoczęła się w naszej szkole 21 marca, zebrano dotychczas kwotę 475 złotych, co pozwoli na zakup 19 podręczników dla dzieci w Afryce.

      Zbiórka zostanie zakończona w ostatnim dniu kwietnia. Samorząd uczniowski prosi o dokonywanie kolejnych wpłat do skarbonek w sklepiku szkolnym oraz w salach uczniowskich klas młodszych. Każda podarowana złotówka pomoże w zapewnieniu godnych warunków nauki uczniom w Afryce. Nie bądź obojętny! Dołącz do naszej akcji!

      Samorząd Uczniowski SP w Skomlinie

    • Ekologiczny zryw nad Toplinką
     • Ekologiczny zryw nad Toplinką

     • Zacznijmy od tego, że dopisała pogoda - choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały jeszcze dzień wcześniej, że lać będzie od samego rana. Zaczęliśmy od zbiórki w Parku Wiejskim w Skomlinie, gdzie dopełniliśmy ostatnich formalności. Rozdaliśmy koszulki akcyjne, a liderom poszczególnych grup zapakowaliśmy worki i rękawice. Poszło sprawnie.

      Za cel obraliśmy sobie płynący pod lasem Kanał Skomliński zwany Toplinką. Jako że do operacji zgłosiło się ponad 150 osób, nadaliśmy stosowny rozmach temu ekologicznemu wydarzeniu. Wytyczyliśmy 8 tras, prowadzących do kanału. Dwa zespoły wyruszyły z Wichernika, jeden z Klasaka Dużego i aż pięć ze Skomlina.

      Po drodze same niespodzianki. Setki butelek, plastikowe pety, puszki, odpady bytowe, opony, zmurszałe fotele, samochodowe zderzaki, a nawet… sedesy. Wypełnione wodą rowy zamieniły się po obfitych deszczach w rwące rzeki, którymi prócz deszczówki szorowały setki kilogramów śmieci. Uczestnicy akcji odławiali je… widłami do ziemniaków. Zużyliśmy wszystkie worki, które otrzymaliśmy ze sztabu głównego Operacja Czysta Rzeka. Dokładnie 300 sztuk!

      Aż trudno uwierzyć, że żyliśmy obok tak gigantycznej ilości śmieci. Kiedy wracaliśmy do domów, pocieraliśmy oczy ze zdumienia. Pobocza dróg usiane wypełnionymi po brzegi czarnymi workami są świadectwem totalnej bezmyślności ludzi, dla których wyrzucenie butelki za siebie jest czymś normalnym. Ogromne ilości odpadów zanotowaliśmy również w okolicznych lasach. Dzikie wysypiska były tu praktycznie wszędzie. Jedna z grup, sprzątając tylko w jednym miejscu, wydobyła z zagajnika 10 bitych worów śmieci, stare meble, opony od dostawczaka, setki “małpek”... Kto tak krzywdzi naturę? Dzieci? Młodzież? Za lwią część tego bałaganu, niestety, odpowiadają dorośli. To oni są w stanie zabrać w podróż samochodową worki z pampersami, lub pozostałościami po remoncie elewacji. Potem wystarczy tylko uchylić okno, by z impetem ulokować to co niepotrzebne w przydrożnym rowie. Dzisiejsza akcja pokazała, że są wśród nas ludzie, którzy absolutnie na to się nie zgadzają.

      Akcja Operacja Czysta Rzeka to w naszym regionie przedsięwzięcie pionierskie, cieszymy się, że ten ekologiczny zryw stał się udziałem mieszkańców gminy Skomlin. Składamy im ogromne podziękowania! Doceniamy także postawę sołtysów Wichernika (Magdalena Musiał), Klasaka (Katarzyna Jasiak), Maręży (Barbara Głowienkowska) i Skomlina (Wanda Spodymek). Było z nami także stawiające swe pierwsze kroki Koło Gospodyń Wiejskich z Wichernika. Wszyscy byliście fantastyczni!

      Warto w tym miejscu wspomnieć o sponsorach, którzy nie pozostali obojętni wobec naszej akcji. Jesteśmy wdzięczni Pawłowi Mikusiowi i jego firmie DOBRY SMAK oraz skomlińskiemu sklepowi “Piątka”. Dzięki nim mogliśmy po skończonym dziele zregenerować się i nabrać sił witalnych.

      O bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadbali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Toplinie oraz funkcjonariusze Komisariatu Policji w Białej. Organizatorzy debiutanckiej akcji OCR to: Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie, Gmina Skomlin oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem roztoczyło Radio ZW. Już niebawem na falach eteru tej rozgłośni specjalny reportaż, dokumentujący akcję Czysta Toplinka.

      Przemysław Chrzanowski

      LIder Akcji OCR w Skomlinie

     • Hala coraz bliżej

     • To już nie wizualizacja, a realny obiekt. Tak z zewnątrz prezntuje się docieplona część naszej hali.

      Obecnie trwa montaż ostatnich okien, w części zasadniczej wykonano wylewkę, w najbliższym czasie nastąpi instalacja systemu grzewczego zasilanego pompami ciepła. Część socjalna wraz z trzema obszernymi salami została wykończona do stanu deweloperskiego.

    • Stypendia dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce
     • Stypendia dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce

     • Urząd Gminy w Skomlinie poinformował o wprowadzeniu stypendiów edukacyjnych dla uczniów pobierających naukę na terenie naszej gminy. 
      Stypendium stanowi wsparcie rozwoju uzdolnionych uczniów, którzy dzięki swojej pracy i zaangażowaniu uzyskują wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne.
      Szczegóły w zakładce: Stypendia