• Bóg się rodzi, moc truchleje...
     • Bóg się rodzi, moc truchleje...

     •  „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. - cytat z Ewangelii świętego Łukasza, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

      Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem,  czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.

      Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin przeżywaliśmy ponownie w piątek 21 grudnia za przyczyną uczniów klas VII naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka. 

      Szkolni aktorzy zaprezentowali tradycyjną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponadto widzowie usłyszeli refleksyjne utwory liryczne, w których uczniowie oddawali hołd narodzonemu Zbawicielowi i zastanawiali się nad fenomenem Bożego Narodzenia. Kolejny raz Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Uczniowie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Ich wrażliwość, poczucie humoru wspaniale objawiły się w przedstawieniu.  Stroje, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska sprawiły, że nasze serca wypełniła radość i wprowadziła w świąteczny klimat. Ukazane zostały odwieczne wartości takie jak miłość, życzliwość, nadzieja. Zawarte w programie treści religijne przeplatane kolędami oraz pastorałkami  wytworzyły niepowtarzalny nastrój. 

    • Biblioteczne nowości
     • Biblioteczne nowości

     • W 2023 roku biblioteka Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie  została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, otrzymując wsparcie finansowe na zakup wyposażenia oraz książek do biblioteki szkolnej w kwocie 15 000 zł (12 000 zł z dotacji + 3000 zł Urząd Gminy Skomlin).

      Podstawowym celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

      Pierwszym etapem realizacji programu były  konsultacje w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Wszyscy uczniowie mieli możliwość podania tytułów książek, które chcieliby znaleźć w naszej bibliotece. Cenną wskazówką były również wypowiedzi czytelników na temat ich zainteresowań podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Powstałą listę proponowanych książek przedstawiono Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców, którzy ją zaopiniowali ją pozytywnie.

      Po otrzymaniu środków w wysokości 15000 od lipca  do grudnia  2023 roku rozpoczął się etap kupowania nowości wydawniczych. W tym okresie zakupiono 420 egzemplarzy książek, w tym 104 lektury, a pozostałe tytuły to beletrystyka i literatura  dla dzieci i młodzieży. Przy wyborze tytułów uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych:  książki z dużą czcionką, książki obrazkowe, książki dotyczące niepełnosprawności, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Nie zabrakło również książek poruszających tematykę historyczną, z szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Polski.  Do biblioteki szkolnej zakupiono również nowego laptopa oraz program biblioteczny Librus  „e-biblio”.

      Kolejnym etapem było  wyeksponowanie nowości. W bibliotece szkolnej wydzielono 2 regały z zakupionymi książkami. Informacja o nowościach zastała umieszczona w dzienniku elektronicznym szkoły w dziale Moduły/e-Biblioteka.

      https://biblioteka.librus.pl/opacWeb/bstart/3158

      W najbliższym czasie ukaże się też szczegółowa relacja z realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podejmowanych przez nauczycieli  Szkoły Podstawowej  w Skomlinie.  W najbliższy piątek będziemy gościć w naszej szkole pana Damiana Orłowskiego, autora wielu książek popularyzujących historię Skomlina i okolicy.

    • Mikołajki w naszej szkole
     • Mikołajki w naszej szkole

     • Dziś 6 grudnia - MIKOŁAJKI!. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył charakterystyczną czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł słodkości. Mamy kilka zdjęć dokumentujących to wydarzenie.

    • Andrzejkowe przepowiadanie przyszłości
     • Andrzejkowe przepowiadanie przyszłości

     • Kim będę gdy dorosnę? Jak będzie miała na imię moja sympatia? Czy będę bogaty? Czy będę miał powodzenie w dorosłym życiu? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas dnia wróżb andrzejkowych, który odbywał się w naszej szkole w małej salce gimnastycznej.

      W roli wróżbitek wystąpiły uczennice klas VII. Wypadły znakomicie, ponieważ wszyscy z sali wróżb wychodzili z uśmiechem na ustach. Warto zaznaczyć, że wieczorową porą w przededniu imienin Andrzeja szkolny korytarz zamienił się w dyskotekowy parkiet. Zabawa była przednia.

    • Czy trudno być wicedyrektorem?
     • Czy trudno być wicedyrektorem?

     • Od niedawna mamy nową panią wicedyrektor. To pani Justyna Placek, która dotychczas uczyła języka polskiego, absolwenci naszej szkoły mogą ją również pamiętać z biblioteki. Niedawno udzieliła wywiadu przedstawicielom kółka dziennikarskiego.

      Jak długo pracuje pani w szkole?

      Już dość długo, we wrześniu właśnie minął osiemnasty rok mojej pracy w szkole.

      Od jak dawna pracuje pani jako wicedyrektor naszej szkoły?

      W tym roku od września, ale pełniłam też tą funkcję od marca 2020 r. do 2021 r. Przez rok pracowałam również jako wicedyrektor, zastępowałam panią Wiolettę Musiał, która przebywała wtedy na dłuższym urlopie.

      Co robi wicedyrektor? I czy trudno być wicedyrektorem szkoły?

      Bardzo dużo rzeczy. Przede wszystkim układa plany dla uczniów oraz dla nauczycieli. Ważną częścią jego obowiązków jest pomoc panu dyrektorowi w prowadzeniu szkoły. Odpowiada na trudne pytania uczniów i nauczycieli.

      Jakie jest pani największe marzenie związane z naszą szkołą?

      To trudne pytanie. Na razie nie potrafię na nie odpowiedzieć. Póki co, skupiam się na codziennych wyzwaniach.

      Czy jako dziecko lubiła się pani uczyć?

      Tak, lubiłam się uczyć. Poznawanie wiedzy sprawiało mi przyjemność. Pamiętam, że bardzo dużo czytałam.

      Jaki zawód mogłaby pani wykonywać, gdyby nie została pani nauczycielką?

      Przed laty marzyłam o zawodzie stomatologa, albo protetyka. Ale później zmieniłam zdanie i zostałam nauczycielką. I wcale tego nie żałuję, bo nie wyobrażam sobie pracować w innym zawodzie.

      Gdyby mogła pani zmienić trzy rzeczy w naszej szkole? Co by to było? Co będzie dla Pani sukcesem?

      Chciałabym bardzo zmienić to, aby dzieci nie biegały tak na przerwach, nie hałasowały. Żeby ogólnie tutaj było pięknie na zewnątrz i w środku. To wtedy byłabym zadowolona.

      Martyna Kiczka
      Lena Matera
      Julia Krawczyk
      Karolina Maślak
      Lilianna Śmiałek

    • Pociąg do wolności
     • Pociąg do wolności

     • W miniony weekend obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dokładnie 11 listopada w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku. Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

      10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw punktualnie o 11.11 zaśpiewaliśmy hymn narodowy, tym samym po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji #SzkoładoHymnu. W dalszej części uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. W podróż pociągiem do wolności zabrali nas uczniowie klas piątych, o oprawę muzyczną zadbali natomiast czwartoklasiści, którzy przy akompaniamencie gitarowym odśpiewali dwie patriotyczne pieśni. Ponadto ze swoim repertuarem wystąpili uczniowie klas młodszych oraz chór szkolny.

      Nazajutrz z tym samym programem piątoklasiści wystąpili podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości, które miały miejsce w kościele parafialnym tuż po mszy św. za Ojczyznę. Tym razem do montażu słowno-muzycznego włączyły się „Skomlińskie słowiki” – dziecięca grupa wokalna, działająca przy GOKiS w Skomlinie.

    • Szkoła pamięta
     • Szkoła pamięta

     • Przeżywamy dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

      Dlatego już po raz kolejny włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta. W jej ramach odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, zapaliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. Ponadto odwiedziliśmy także groby zmarłych nauczycieli, pracujących przed laty w naszej placówce.

    • Pierwszaki już po ślubowaniu
     • Pierwszaki już po ślubowaniu

     • Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym.

      Po wielkich emocjach związanych z pierwszymi występami w szkole nadszedł najważniejszy i najbardziej oczekiwany moment. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostały pasowane wielkim ołówkiem przez panią wicedyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej w Skomlinie. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały kolorowe dyplomy i tuby ze słodyczami.

    • Jabłko lub cytryna dla kierowców w Skomlinie
     • Jabłko lub cytryna dla kierowców w Skomlinie

     • „Jabłko-cytryna” - pod takim hasłem wieluńska policja wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Skomlinie przeprowadziła akcję w ramach profilaktyki ruchu drogowego. Słodkie owoce otrzymywali kierowcy jadący prawidłowo, zaś cytryny ci, którzy popełniali wykroczenia. Bez kwaśnych min się nie obyło...

      W ramach działań podczas kontroli prędkości, prawidłowo jadący kierowcy otrzymali słodkie owoce, a także brawa od najmłodszych. Na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, lub popełniajacych inne wykroczenia czekały do zjedzenia kwaśne cytryny.

      Policjanci przypominali też kierującym o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o tym, jaki wpływ na bezpieczeństwo ma stosowanie bezpiecznej prędkości. Niestety, cytryna cieszyła się dużym powodzeniem, choć na szczęście przekroczenia prędkości nie były rażące. Kierowcy natomiast mogli się cieszyć, że za popełnione wykroczenia nie otrzymali mandatu, a kwaśny owoc.

    • Monitory na urodziny
     • Monitory na urodziny

     • Nasza szkoła celebruje w tym roku jubileusz 50-lecia. Istniejący budynek powstał w 1973 roku. Jego ówczesne wyposażenie dalece różniło się od tego, którym dysponujemy dzisiaj. Wraz z rozwojem technologicznym ewoluowały pomoce naukowe. Choć trudno w to uwierzyć, dziś w ogóle nie używamy kredy.

      Czarne i zielone tablice zniknęły bezpowrotnie wiele lat temu, w ich miejsce pojawiły się takie, po których piszemy zmywalnymi flamastrami. W części pracowni zamontowane zostały także tablice multimedialne, które przenosiły nas w inny wymiar edukacji dzięki rzutnikom cyfrowym i komputerom. Ale i one odchodzą do lamusa.

      Dziś królują bowiem monitory multimedialne, które z jednej strony mogą być tradycyjnymi tablicami, po których piszemy dedykowanymi rysikami, a z drugiej prawdziwymi cyfrowymi "kombajnami". To urządzenia, które są samodzielnymi komputerami obsługującymi internet. Dzięki nim mamy dostęp do nieograniczonej ilości treści edukacyjnych, możemy obsługiwać multibooki podręczników, rozwiazywać zadania, pisać dyktanda... Za ich sprawą nasze pracownie w jednej chwili mogą stać się salami kinowymi z prawdziwego zdarzenia. W urządzenia tego rodzaju szkoła wyposażana jest od kilku lat, mamy ich kilkanaście i przybywają kolejne.

      W związku z 50-leciem szkoły nowy monitor ufundował samorząd gminy Skomlin. Sprzęt wart 6,6 tys. zł  trafił do klasy nr 6 i daje radość z nauki uczniom klasy VIa. W taki sam monitor wyposażono pracownię nr 17, od poczatku roku korzystają z niego uczniowie kl. IVa. Drugie urzadzenie (także o wrtości 6,6 tys.) sfinansowano ze środków Rady Rodziców i sklepiku szkolnego "Grosik".

    • Jubileuszowy Dzień Edukacji Narodowej
     • Jubileuszowy Dzień Edukacji Narodowej

     • Dokładnie 50 lat temu do użytku oddano obecny gmach Szkoły Podstawowej w Skomlinie. Jego budowę rozpoczęto w 1971 roku, a już 14 października 1973 roku dokonano otwarcia placówki. Stało się to w 200-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej i takiego też patrona otrzymała nowa szkoła.

      Zbiorcza Szkoła Gminna w Skomlinie wchłonęła uczniów z zamykanych szkół w Klasaku i Toplinie. Zostały jeszcze szkoły filialne o łączonych klasach I – III w Wicherniku i Wróblewie. W 1978 roku dobudowano na łączniku i nad nim dodatkowe klasy. W ten sposób szkoła powiększyła się do 19 pomieszczeń. Jak na owe czasy była to jedna z nowocześniejszych szkół w okolicy, gdyż posiadała salę gimnastyczną i stołówkę ze świetlicą.

      W dniu urodzin szkoły nie mogło zabraknąć artystycznych popisów uczniów niemalże wszystkich klas naszej placówki. Nie zabrakło także życzeń dla pedagogów w dniu ich święta, a o wspominkowy wykład zadbał pan Krzysztof Domagała.

      Podczas szkolnej akademii celebrowaliśmy także 160. rocznicę powstania styczniowego. Właśnie z tej okazji odwiedzili nas rekonstruktorzy z wieruszowskiej grupy Gloria Victis, którzy zademonstrowali stroje z ówczesnej epoki, a także opowiedzieli o zawiłościach historii tego ważnego zrywu wolnościowego. Zapraszamy do zapoznania się z galerią fotograficzną dokumentującą te wydarzenia.

    • Urodzinowy konkurs plastyczny
     • Urodzinowy konkurs plastyczny

     • Hol naszej szkoły wypełnił się plakatami, które ilustrują półwiecze istnienia placówki przy ulicy Parkowej w Skomlinie. Prace powstały w ramach konkursu plastycznego pod hasłem "Moja szkoła ma 50 lat".

      Plakaty są imponujące, a pomysłowość ich twórców wydaje się nie mieć granic. Prace zawierają interesujące, archiwalne fotografie, dzięki którym możemy się przenieść do 1973 roku. Godne uwagi jest to, że konkursowe dzieła są bardzo różnorodne pod względem technik ich wykonania. W kategorii klas I-III uznanie jury zyskały prace: Nikodema Łabudy (I miejsce), Olgi Golańskiej (II miejsce) i Jana Placka (III miejsce). Wyróżnienia uzyskali: Oliwier Kruk, Amelia Piekielna i Kornelia Kusiak. W klasach starszych nagrodzono prace: Alana Brzozowskiego (I miejsce), Aleksandry Rzepki (II miejsce) oraz Igi Skiby (III miejsce). Nagrody w konkursie sfinansowano ze środków Rady Rodziców.

      Warto dodać, że ekspozycją mogli się pozachwycać nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także uczestnicy wyborów parlamentarnych, którzy odwiedzili w zeszłą niedzielę Obwodową Komisję Wyborczą zlokalizowaną w naszej małej sali gimnastycznej.

       

    • Czysta wieś - nasza sprawa
     • Czysta wieś - nasza sprawa

     • Wyposażeni w niezbędne akcesoria ruszyliśmy w środę na ulice naszej miejscowości, by wziąć udział w jesiennej akcji Sprzątamy dla Polski.

      Przedsięwzięcie zakończyło się pełnym, sukcesem. Zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci. Dominowały butelki i puszki, ale nie brakowało opakowań po przekąskach, czy fragmentów plakatów, które nie wytrzymały naporu wietrznej aury.

      Druzgocące jest to, że naszą okolicę zaśmiecają przede wszystkim dorośli. Trudno zrozumieć logikę tych czynów, ale nadal istnieje grupa ludzi, którzy wyrzucają nieczystości z samochodów wprost do rowów, pozostawiając po sobie trwały ślad na kolejne kilkaset lat (plastik rozkłada się do 1000 lat). Nasza akcja doraźnie zaradziła problemowi, w ciągu kilku godzin udało się posprzątać wiele miejsc, ale wiele innych – szczególnie w pobliskim lesie, czy pośród pól uprawnych – nadal wymaga interwencji.

      Pamiętajmy, nie musimy czekać na kolejne zorganizowane ekologiczne zrywy, możemy już dziś zadbać wspólnie o wizerunek naszych miejscowości.

    • Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole
     • Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

     • Europejski Dzień Języków Obcych to święto przypadające na 26 września. Uczniowie naszej szkoły w tym dniu mogli wystylizować się w barwy dwóch flag do wyboru: brytyjskiej lub niemieckiej. Wybór nie był przypadkowy. Uczniowie w szkole uczą się waśnie języka angielskiego oraz języka niemieckiego.

      Nauczyciele języków obcych przeprowadzili także pogadanki oraz quizy na temat wiedzy o językach obcych. Wiedzę uczniowie mogli czerpać z gazetki wyeksponowanej na szkolnym korytarzu. Zawierała ona informacje w języku angielskim m.in. o ilości języków w Europie oraz na świecie. Prezentowała także statystyczne liczby ludności znającej języki obce w Europie oraz podawała ilość szkół podstawowych, które nauczają języka angielskiego jako obcego. Wśród nich jest także nasza szkoła.

      Uczniowie zgodnie przyznali, że warto się uczyć języków obcych. Mamy nadzieję, że ta refleksja będzie im towarzyszyć przez cały rok szkolny i w czasie nauki nie zabraknie motywacji.

       

      Katarzyna Orłowska

    • Sukces w przełajach
     • Sukces w przełajach

     • Mateusz Piśniak, uczeń klasy VIIa, zajął dzisiaj II miejsce w Indywidualnych Biegach Przełajowych Chłopców, które zorganizowano w Ożarowie.
      Zawody stanowiły część rywalizacji w "Igrzyskach Młodzieży szkolnej 2023/24". Gratulujemy.

    • Żywa lekcja historii w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego
     • Żywa lekcja historii w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

     • Na naszym boisku odbyła się w niedzielę inscenizacja historyczna, odwołująca się do tegorocznej 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Nie zabrakło nawiązań do bitwy, stoczonej pomiędzy Skomlinem a Wróblewem i do postaci Jana Przybyłowicza, który na naszym terenie zorganizował oddział powstańczy.

      Była to fantastyczna, żywa lekcja historii. W godzinnym widowisku przedstawiono losy powstańców. Nie zapomniano też o roli kobiet, które odegrały ogromną rolę w przygotowaniu powstania. W wydarzeniu uczestniczyły grupy historyczne z Mazowsza, Zduńskiej Woli, Kalisza oraz lokalne: Gloria Victis z Wieruszowa i rekonstruktorzy z Klub pasjonatów historii wsi Mokrsko. Tematyczną prelekcję wygłosił pan Damian Orłowski, a o doznania artystyczne zadbał zespół “Skomliniacy”. Wydarzenie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna pod wodzą pani Diany Małyski. Zapraszamy do obejrzenia galerii dokumentującej to wydarzenie.

    • Inauguracja nowego roku szkolnego
     • Inauguracja nowego roku szkolnego

     • Dwa miesiące wakacji minęły nie wiadomo kiedy... I znów spotkaliśmy się, by rozpocząć nowy rok szkolny. Podczas uroczystego apelu odśpiewaliśmy hymn narodowy, a potem zapoznaliśmy się ze szczegółami dotyczącymi organizacji zajęć.

      Nasza szkoła po wakacjach na pierwszy rzut oka jest taka sama jak przed wakacjami. Pozory jednak mylą: przede wszystkim nastąpiła zmiana na stanowisku wicedyrektora szkoły, od 1 września funkcję tę piastuje pani Justyna Placek. Uroczyście podziękowano natomiast pani Wioletcie Musiał, która po 22 latach na stanowisku dyrektora i wicedyrektora placówki wraca do nauczania wczesnoszkolnego.

      Sporo zmieniło się w infrastrukturze. Mamy nową, wydajną sieć internetową. A na zewnątrz pojawiły się obszerne miejsca parkingowe wokół obiektu. W dalszym ciągu nasza szkoła jest placem budowy, hala sportowa wyrosła do rozmiarów potężnego gmachu. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczna inauguracja nowego roku szkolnego odbędzie się już w jej wnętrzach.

      Przed nami 10 miesięcy wytężonej pracy. A potem... znów będą wakacje! Póki co mamy dla Was galerię zdjęć z inauguracji nowego roku szkolnego.