• 50 lat Szkoły Podstawowej im. KEN w Skomlinie

• Dokładnie 50 lat temu do użytku oddano obecny gmach Szkoły Podstawowej w Skomlinie. Jego budowę rozpoczęto w 1971 roku, a już 14 października 1973 roku dokonano otwarcia placówki. Stało się to w 200-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej i takiego też patrona otrzymała nowa szkoła.

Zbiorcza Szkoła Gminna w Skomlinie wchłonęła uczniów z zamykanych szkół w Klasaku i Toplinie. Zostały jeszcze szkoły filialne o łączonych klasach I – III w Wicherniku i Wróblewie. W 1978 roku dobudowano na łączniku i nad nim dodatkowe klasy. W ten sposób szkoła powiększyła się do 19 pomieszczeń. Jak na owe czasy była to jedna z nowocześniejszych szkół w okolicy, gdyż posiadała salę gimnastyczną i stołówkę ze świetlicą.

W dniu urodzin szkoły nie mogło zabraknąć artystycznych popisów uczniów niemalże wszystkich klas naszej placówki. Nie zabrakło także życzeń dla pedagogów w dniu ich święta, a o wspominkowy wykład zadbał pan Krzysztof Domagała.

Podczas szkolnej akademii celebrowaliśmy także 160. rocznicę powstania styczniowego. Właśnie z tej okazji odwiedzili nas rekonstruktorzy z wieruszowskiej grupy Gloria Victis, którzy zademonstrowali stroje z óczesnej epoki, a także opowiedzieli o zawiłościach historii tego ważnego zrywu wolnościowego. Zapraszamy do zapoznania się z galerią fotograficzną dokumentującą te wydarzenia.

• Monitory na urodziny

• Nasza szkoła celebruje w tym roku jubileusz 50-lecia. Istniejący budynek powstał w 1973 roku. Jego ówczesne wyposażenie dalece różniło się od tego, którym dysponujemy dzisiaj. Wraz z rozwojem technologicznym ewoluowały pomoce naukowe. Choć trudno w to uwierzyć, dziś w ogóle nie używamy kredy. Czarne i zielone tablice zniknęły bezpowrotnie wiele lat temu, w ich miejsce pojawiły się takie, po których piszemy zmywalnymi flamastrami. W części pracowni zamontowane zostały także tablice multimedialne, które przenosiły nas w inny wymiar edukacji dzięki rzutnikom cyfrowym i komputerom. Ale i one odchodzą do lamusa.

Dziś królują bowiem monitory multimedialne, które z jednej strony mogą być tradycyjnymi tablicami, po których piszemy dedykowanymi rysikami, a z drugiej prawdziwymi cyfrowymi "kombajnami". To urządzenia, które są samodzielnymi komputerami obsługującymi internet. Dzięki nim mamy dostęp do nieograniczonej ilości treści edukacyjnych, możemy obsługiwać multibooki podręczników, rozwiazywać zadania, pisać dyktanda... Za ich sprawą nasze pracownie w jednej chwili mogą stać się salami kinowymi z prawdziwego zdarzenia. W urządzenia tego rodzaju szkoła wyposażana jest od kilku lat, mamy ich kilkanaście i przybywają kolejne.

W związku z 50-leciem szkoły nowy monitor ufundował samorząd gminy Skomlin. Sprzęt wart 6,6 tys. zł  trafił do klasy nr 6 i daje radość z nauki uczniom klasy VIa. W taki sam monitor wyposażono pracownię nr 17, od poczatku roku korzystają z niego uczniowie kl. IVa. Drugie urzadzenie (także o wrtości 6,6 tys.) sfinansowano ze środków Rady Rodziców i sklepiku szkolnego "Grosik".

• Jubileuszowy konkurs plastyczny

• Hol naszej szkoły wypełnił się plakatami, które ilustrują półwiecze istnienia placówki przy ulicy Parkowej w Skomlinie. Prace powstały w ramach konkursu plastycznego pod hasłem "Moja szkoła ma 50 lat".

Plakaty są imponujące, a pomysłowość ich twórców wydaje się nie mieć granic. Prace zawierają interesujące, archiwalne fotografie, dzięki którym możemy się przenieść do 1973 roku. Godne uwagi jest to, że konkursowe dzieła są bardzo różnorodne pod względem technik ich wykonania. W kategorii klas I-III uznanie jury zyskały prace: Nikodema Łabudy (I miejsce), Olgi Golańskiej (II miejsce) i Jana Placka (III miejsce). Wyróżnienia uzyskali: Oliwier Kruk, Amelia Piekielna i Kornelia Kusiak. W klasach starszych nagrodzono prace: Alana Brzozowskiego (I miejsce), Aleksandry Rzepki (II miejsce) oraz Igi Skiby (III miejsce). Nagrody w konkursie sfinansowano ze środków Rady Rodziców.

Warto dodać, że ekspozycją mogli się pozachwycać nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także uczestnicy wyborów parlamentarnych, którzy odwiedzili w zeszłą niedzielę Obwodową Komisję Wyborczą zlokalizowaną w naszej małej sali gimnastycznej.