Kontakt: Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Skomlinie, ul. Parkowa 6, 98-346 Skomlin | tel./fax 43 842 69 69 | email: sekretariat@szkola-skomlin.pl

Archiwum wiadomości

Archiwum wiadomości 2009-2013

Monitoring jakości powietrza za… złom
piątek, 15 marca 2019 06:48

Co zmieniłbyś w swoim najbliższym otoczeniu, gdybyś miał na to realny wpływ? Z takim pytaniem zderzyli się uczniowie ze Skomlina, uczestniczący w projekcie „Mądrzy cyfrowi” firmowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Fundację Google. Zakładana przez pomysłodawców przedsięwzięcia burza mózgów nie była potrzebna, młodzi ludzie zdecydowanie wyartykułowali, że chcą zdrowego powietrza.

madrzy 450

O zanieczyszczonym powietrzu zwykle mówi się w odniesieniu do aglomeracji miejskich. Dlaczego tak się dzieje, skoro nasze wsie toną w kłębach czarnego dymu? Uczestników projektu na rozwiązanie zagadki naprowadził Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: - Ma to związek z faktem, że to głównie w miastach bada się poziom zanieczyszczenia powietrza. W całej Polsce zaledwie w kilku wsiach znajdują się stacje pomiarowe. Jedna z nich jest w miejscowości Godów, zlokalizowanej na granicy polsko-czeskiej. Wiem, że wynik tamtejszych pomiarów pokazuje tragiczną jakość powietrza. My jako Polski Alarm Smogowy robiliśmy pomiary we wsiach małopolskich wokół Krakowa. Za każdym razem, kiedy analizowaliśmy wyniki, porównywaliśmy je z efektem pomiarów w centrum aglomeracji krakowskiej. Ku naszemu zaskoczeniu na wsi powietrze bywało z reguły dużo gorszej jakości.

- Jasne dla wszystkich okazało się, że skoro chcemy uświadamiać mieszkańców, to najpierw musimy im dać dowód na to, że powietrze jest złe. Zorientowaliśmy się, że w promieniu kilkunastu kilometrów nikt nie monitoruje czym oddychamy. Panowie, z którymi mieliśmy zajęcia w ferie podpowiedzieli, że najbliżej zlokalizowane czujniki znajdują się w Praszce. Przeszukaliśmy internet, by znaleźć odpowiednie urządzenia pomiarowe. Okazało się, że nie są bardzo kosztowne, pozostało wymyślić jak zdobyć na nie pieniądze – mówi Piotr Pilarski, uczestnik projektu.

Koncepcji było wiele, ostatecznie postanowiono, że niebawem zostanie ogłoszona w Skomlinie zbiórka złomu. Dochód z jego sprzedaży przekazany będzie na zakup czujnika. W przedsięwzięcie zdecydował się zaangażować wójt gminy Skomlin, którego młodzież odwiedziła, by opowiedzieć o swoich działaniach. – To bardzo cieszy, że młodzi ludzie zauważają takie problemy. Jestem zbudowany ich postawą, bo chcą wpływać na poprawę jakości życia w swojej gminie. Ze swojej strony deklaruję udział samorządu w zakupie jednego z takich urządzeń oraz pomoc w zorganizowaniu akcji zbiórki złomu – zapowiada Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin.

Do koalicji na rzecz stworzenia lokalnego monitoringu jakości powietrza przystąpiły również Bank Spółdzielczy w Skomlinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej. – Na sercu leży nam poprawa jakości życia w naszej małej ojczyźnie. Chcemy, by kolejne pokolenia mogły poprawnie się rozwijać i cieszyć dobrym zdrowiem. Akcja, którą zainicjowała Szkoła Podstawowa w Skomlinie jest dla nas bezdyskusyjnie ważna, dlatego zdecydowaliśmy się w nią zaangażować – potwierdza Roman Furman, prezes Stowarzyszenia.

Pierwsze urządzenie pomiarowe zostanie zainstalowane na gmachu szkoły. Z chwilą jego uruchomienia dane o poziomie zanieczyszczenia można będzie odczytać z aplikacji na urządzeniach mobilnych. Każdy mieszkaniec, zainteresowany jakością powietrza, będzie mógł kontrolować wyniki pomiarów w swoim telefonie, albo poprzez lokalne strony internetowe.

Zajęcia projektowe zainicjowane zostały podczas ferii zimowych, uczestniczyło w nich kilkunastu szóstoklasistów. Spotkania poprowadzili nauczyciele skomlińskiej placówki. - Jeżeli miałbym oceniać pracę uczniów podczas realizacji projektu, to skalę ocen obowiązującą w szkole należałoby rozszerzyć poza ocenę celującą. Ich zaangażowanie, kreatywne podejście do problemu, a także umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych zasługują na szacunek i uznanie. Okazuje się, że są bystrymi obserwatorami otaczającego nas świata, wiedzą co i jak należy w nim zmieniać. Sądzę, że praca nad projektem była dla nich bardzo ciekawym doświadczeniem – relacjonuje Paweł Rzeszowski, nauczyciel matematyki i informatyki .

„Mądrzy Cyfrowi” to pierwszy ogólnopolski program, którego głównym celem jest edukacja moralna uczniów połączona z rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej oraz podnoszeniem kompetencji cyfrowych. W czasie tegorocznych ferii w Programie MC wzięło udział kilka tysięcy uczniów z ponad 150 placówek w całym kraju. Projekt realizowany jest przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org. Za kilka dni rusza nowa edycja programu. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła Grupa Polska Press.